przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 16 maja 2018

List gratulacyjny Prezydenta RP do Jerzego Jachowicza

  |   Minister Andrzej Dera wręczył Jerzemu Jachowiczowi z okazji 80. urodzin list od Prezydenta Andrzeja Dudy Minister Andrzej Dera wręczył Jerzemu Jachowiczowi z okazji 80. urodzin list od Prezydenta Andrzeja Dudy

Pan

Jerzy Jachowicz

 

 

 

Z okazji 80. urodzin proszę przyjąć najserdeczniejsze gratulacje, życzenia dobrego zdrowia oraz wszelkiej osobistej pomyślności, a nade wszystko zasłużonej satysfakcji z Pana pracy dziennikarskiej. Pańska biografia przywołuje na myśl postawę człowieka niezależnego, kierującego się ustalonymi zasadami bez względu na okoliczności. Zawsze cechowało Pana takie postrzeganie świata, w którym nie było miejsca na manipulację czy jakiekolwiek ustępstwa wobec fałszu.

 

Już w latach 50. ubiegłego wieku dosięgły Pana szykany związane z Pańską antykomunistyczną działalnością. Inwigilacja i wyroki nie złamały Pana ducha. Przeciwnie, umocniły w niezachwianym przekonaniu, że obrał Pan słuszną drogę. W latach 80. był Pan aktywnym działaczem demokratycznej opozycji, niezmiennie wyczulonym na zakłamanie władzy. Po upadku PRL-u gromadził Pan fakty na temat zbrodni komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Z uznaniem myślę o Pana wytrwałości w dochodzeniu do prawdy, która często była przed opinią publiczną głęboko skrywana, pomijana lub przeinaczana. Bardzo dziękuję za nieustępliwość, której pozostał Pan wierny, choć przecież taka postawa obarczona jest największym ryzykiem.  

 

Na osobną wzmiankę zasługują Pana ustalenia poświęcone zaniedbaniom młodej polskiej demokracji po 1989 roku. I choć w jednym z wywiadów powiedział Pan, że ta część Pana dziennikarskiej działalności nie miała w sobie nic z misji, to niech wolno mi będzie wyrazić spostrzeżenie, że właśnie poczucie misji jest chyba jednym z najlepszych pojęć oddających charakter Pańskiej pracy dziennikarskiej. Dlatego też życzę Panu – Szanowny Jubilacie – aby nadal, z niesłabnącą energią, otwarcie i bezkompromisowo zabiegał Pan o docieranie do sedna sprawy.

 

Proszę przyjąć raz jeszcze najlepsze życzenia. 

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.