przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 19 maja 2018

Życzenia urodzinowe dla Bohdana Urbankowskiego

Szanowny Panie – Drogi Jubilacie!

 

Z okazji 75. rocznicy Pańskich urodzin proszę przyjąć serdecznie gratulacje, a także najlepsze życzenia na kolejne lata życia. To wspaniała okazja, by podziękować za Pana twórcze dokonania, za dorobek eseistyczny, dramatopisarski i poetycki, za prace poświęcone polskiej myśli humanistycznej.         

 

Pana książki ujmują wysokimi walorami artystycznymi i wyrazistością sądów. To dzieła zróżnicowane tematycznie, które łączy głęboki namysł nad narodową historią, nad powinnością literatury, a także nad rolą twórcy w społeczeństwie. Pańskie szkice na temat dziejów polskiej irredenty ukazują fenomen naszych powstań narodowych, ich znaczenie w podtrzymywaniu świadomości patriotycznej kolejnych pokoleń. Wiele miejsca w swojej refleksji poświęca Pan powojennej historii Polski. Poszukuje Pan w niej postaci prawych i niezłomnych, nie wahając się również pisać otwarcie o zbrodniach władzy komunistycznej czy osobach wspierających system oparty na zakłamaniu.    

 

Swoistą antytezą PRL-u był dla Pana etos niepodległościowy, którego przejaw można odnaleźć chociażby w założonej przez Pana w latach 70. XX wieku – ostatecznie rozbitej przez władze – Konfederacji Nowego Romantyzmu. W roku stulecia odrodzenia państwa polskiego z wdzięcznością pragnę też przypomnieć Pana książki, artykuły i opracowania dotyczące najważniejszego architekta wolnej II Rzeczypospolitej – Józefa Piłsudskiego, który zauważył kiedyś, że w sercach szlachetnych nieszczęście i poniżenie kraju jest zawsze źródłem patriotyzmu. Myślę, że właśnie płynąca z postawy Marszałka niezachwiana wiara w odzyskanie przez naród niepodległego bytu państwowego inspirowała Pana do działalności opozycyjnej, zaangażowania w drugoobiegowy ruch wydawniczy, do głoszenia niezależnych poglądów, za co wielokrotnie był Pan szykanowany. Korzystając ze sposobności, chcę także podziękować za Pańską obecność w debacie publicznej po 1989 roku, za przenikliwe opinie będące świadectwem intelektualnej wolności, za wierność swoim przekonaniom.    

 

Prosząc raz jeszcze o przyjęcie najlepszych urodzinowych powinszowań, serdecznie Pana pozdrawiam.

 

Z wyrazami szacunku,

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.