Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 20 maja 2018

List Prezydenta z okazji Zielonych Świątek w Zielenicach

Czcigodny
Ksiądz Krzysztof Kozioł
Proboszcz

oraz

Społeczność Wiernych
Parafii Rzymskokatolickiej
pw. Niepokalanego Poczęcia NMP
w Zielenicach

 

 

Czcigodny Księże Proboszczu!
Wielebni Kapłani!
Szanowni Państwo!

 

W zielenickim Sanktuarium gościłem już nie raz – i wciąż wracam tu myślami. Można tu odczuć szczególną atmosferę modlitwy, a zarazem majestat wielkiego, ponadtysiącletniego dziedzictwa polskiej historii, kultury i tradycji. Tutaj łatwiej zrozumieć, jak rodzi się i trwa tożsamość religijna, a jednocześnie nasza tożsamość narodowa i przywiązanie do rodzinnych stron, do naszych małych ojczyzn.

 

Dzieje świątyni w Zielenicach to blisko sześć wieków. W kronikach parafii odnotowano między innymi rok 1681 i ozdrowienie Franciszka Szembeka po modlitwie przed czczonym tu obrazem Matki Bożej.

 

Wzmiankowany jest rok 1691 i konsekracja nowego, murowanego kościoła. Pojawia się też rok 1794 i przemarsz przez Zieleńce zwycięzcy spod Racławic, naczelnika Tadeusza Kościuszki. Szczególnie uroczyście zapisał się w tej historii rok 1983, w którym św. Jan Paweł II wyróżnił obraz Matki Bożej Zielenickiej papieskimi koronami. Cieszę się, że w 35. rocznicę tamtego wydarzenia przybywający do tutejszego sanktuarium pielgrzymi mogą poznać i docenić rolę tego świętego miejsca w kształtowaniu się duchowych i patriotycznych tradycji Małopolski oraz całej naszej Ojczyzny.

 

Drodzy Państwo, także przypadające w tym roku stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest okazją do bliższego poznania ludzi, wydarzeń i wielkich idei, dzięki którym suwerenna Rzeczpospolita powróciła na mapę Europy. W tych poszukiwaniach szczególną uwagę warto poświęcić tym zakątkom Polski, które są najbliższe naszym sercom. W Rzeczpospolitej nie brak bowiem małych miejscowości o wielkiej historii, a każdy region, powiat i gmina ma swoich lokalnych bohaterów – ludzi, którzy zbrojnie lub środkami pokojowymi zabiegali o wolną, solidarną, bezpieczną i zamożną Polskę. Ufam, że również w Zielenicach wspólne, radosne obchody wielkiego jubileuszu naszej wolności umocnią Państwa społeczność w duchu patriotyzmu, jedności i sąsiedzkiej życzliwości.

 

Na ręce Księdza Proboszcza Krzysztofa Kozioła przekazuję wszystkim Państwu oraz Państwa bliskim serdeczne życzenia błogosławionych, pogodnych Zielonych Świąt i wszelkiego dobra za wstawiennictwem Matki Bożej Zielenickiej.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List odczytał minister Wojciech Kolarski

 

Poleć znajomemu