przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 20 maja 2018

List Prezydenta z okazji Zielonych Świątek w Zielenicach

Czcigodny
Ksiądz Krzysztof Kozioł
Proboszcz

oraz

Społeczność Wiernych
Parafii Rzymskokatolickiej
pw. Niepokalanego Poczęcia NMP
w Zielenicach

 

 

Czcigodny Księże Proboszczu!
Wielebni Kapłani!
Szanowni Państwo!

 

W zielenickim Sanktuarium gościłem już nie raz – i wciąż wracam tu myślami. Można tu odczuć szczególną atmosferę modlitwy, a zarazem majestat wielkiego, ponadtysiącletniego dziedzictwa polskiej historii, kultury i tradycji. Tutaj łatwiej zrozumieć, jak rodzi się i trwa tożsamość religijna, a jednocześnie nasza tożsamość narodowa i przywiązanie do rodzinnych stron, do naszych małych ojczyzn.

 

Dzieje świątyni w Zielenicach to blisko sześć wieków. W kronikach parafii odnotowano między innymi rok 1681 i ozdrowienie Franciszka Szembeka po modlitwie przed czczonym tu obrazem Matki Bożej.

 

Wzmiankowany jest rok 1691 i konsekracja nowego, murowanego kościoła. Pojawia się też rok 1794 i przemarsz przez Zieleńce zwycięzcy spod Racławic, naczelnika Tadeusza Kościuszki. Szczególnie uroczyście zapisał się w tej historii rok 1983, w którym św. Jan Paweł II wyróżnił obraz Matki Bożej Zielenickiej papieskimi koronami. Cieszę się, że w 35. rocznicę tamtego wydarzenia przybywający do tutejszego sanktuarium pielgrzymi mogą poznać i docenić rolę tego świętego miejsca w kształtowaniu się duchowych i patriotycznych tradycji Małopolski oraz całej naszej Ojczyzny.

 

Drodzy Państwo, także przypadające w tym roku stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości jest okazją do bliższego poznania ludzi, wydarzeń i wielkich idei, dzięki którym suwerenna Rzeczpospolita powróciła na mapę Europy. W tych poszukiwaniach szczególną uwagę warto poświęcić tym zakątkom Polski, które są najbliższe naszym sercom. W Rzeczpospolitej nie brak bowiem małych miejscowości o wielkiej historii, a każdy region, powiat i gmina ma swoich lokalnych bohaterów – ludzi, którzy zbrojnie lub środkami pokojowymi zabiegali o wolną, solidarną, bezpieczną i zamożną Polskę. Ufam, że również w Zielenicach wspólne, radosne obchody wielkiego jubileuszu naszej wolności umocnią Państwa społeczność w duchu patriotyzmu, jedności i sąsiedzkiej życzliwości.

 

Na ręce Księdza Proboszcza Krzysztofa Kozioła przekazuję wszystkim Państwu oraz Państwa bliskim serdeczne życzenia błogosławionych, pogodnych Zielonych Świąt i wszelkiego dobra za wstawiennictwem Matki Bożej Zielenickiej.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List odczytał minister Wojciech Kolarski

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.