przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 25 maja 2018

List Prezydenta na uroczystości nadania imienia Prezydenta RP Edwarda Raczyńskiego Szkole Podstawowej w Rogalinie

Uczestnicy

uroczystości wręczenia sztandaru

i nadania imienia

Prezydenta RP Edwarda Raczyńskiego

Szkole Podstawowej w Rogalinie

 

 

Szanowna Pani Dyrektor!

Szanowni Nauczyciele i Wychowawcy!

Szanowni Przedstawiciele Fundacji imienia Raczyńskich

przy Muzeum Narodowym w Poznaniu!

Szanowni Rodzice i Opiekunowie!

Drodzy Uczniowie!

 

Wręczenie sztandaru i nadanie imienia to wyjątkowa uroczystość. Dzisiaj Szkoła Podstawowa w Rogalinie zyskuje swój własny, odrębny charakter i szczególną misję. Odtąd zobowiązuje się chronić i krzewić wartości, które uosabiał Prezydent RP na uchodźstwie Edward Bernard Raczyński. Serdecznie gratuluję tak wspaniałego patrona. Jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej korzystam z okazji, aby wyrazić głęboki szacunek dla tego gorącego patrioty, męża stanu, dyplomaty i mecenasa kultury. Zapisał się w historii jako człowiek oddany Polsce i polskości. Wbrew wielu przeciwnościom zabiegał o wolność, godność, siłę i bezpieczeństwo Rzeczypospolitej. Był także miłośnikiem polskiej kultury i sztuki. Ofiarował rodakom cenny dar, jakim jest pałac w rodzinnym Rogalinie oraz zgromadzona tam kolekcja obrazów. W ten sposób raz jeszcze zaświadczył, że o wartości człowieka stanowią nieprzemijające ideały, którym on służy – w tym szczególnie miłość Ojczyzny i troska o własny naród, o jego wolność i tożsamość, o jego dobra duchowe i materialne.

 

To przesłanie trzeba odczytać na nowo właśnie w tym roku – kiedy mija 25 lat od śmierci Prezydenta Edwarda Raczyńskiego i gdy świętujemy setną rocznicę odrodzenia Polski
jako suwerennego państwa. Warto raz jeszcze rozważyć słowa Prezydenta Raczyńskiego widniejące nad jego sarkofagiem. Ów cytat z roku 1993 brzmi: …nie zmarnujcie niepodległości!  W obliczu ogromu cierpień, wyrzeczeń i pracy kilku pokoleń Polaków musimy dobrze wykorzystać szansę, jaką jest posiadanie własnego, wolnego i demokratycznego państwa. Trzeba, abyśmy myśleli nie tylko o jego dniu dzisiejszym, ale też o jego przyszłości. O tym, jaką Polskę zostawimy naszym dzieciom. Tak przecież rozumowali Polacy w okresie zaborów – i dlatego historyczny sukces roku 1918 był w istotnej mierze dziełem polskich nauczycieli i wychowawców. To oni uczyli miłości do ojczystej mowy i literatury, dumy z dokonań przodków oraz przywiązania do tradycji i wartości, które od ponad tysiąca lat kształtują nas jako ludzi i jako naród. To oni opowiadali młodym historię ich rodzinnych stron, przekazywali wiedzę o lokalnych bohaterach, o związanych z daną miejscowością wybitnych działaczach społecznych, artystach, uczonych. Tak też jest i będzie teraz, w XXI wieku – bo szkoła jest i pozostanie jednym z najważniejszych filarów Polski niepodległej. Bo tutaj, w szkole, uczymy się, że warto być Polakiem, że warto uczyć się i pracować, aby z radością i dumą powiedzieć o sobie: ja też tworzę wielką historię mojej Ojczyzny.

 

Ufam, że dzisiejsza uroczystość umocni to przekonanie w sercach wszystkich zgromadzonych. Raz jeszcze gratuluję i serdecznie pozdrawiam całą społeczność Szkoły Podstawowej w Rogalinie.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.