przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 4 czerwca 2018

Prezydent: Generał Ryszard Kukliński to postać niezwykła

Uczestnicy
uroczystej iluminacji pomnika dedykowanego Pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu,
Honorowemu Obywatelowi Miasta Krakowa

 

 

 

Szanowny Panie Prezydencie!

Szanowny Panie Prezesie!
Szanowni Państwo!

 

Śp. Generał Ryszard Kukliński to postać niezwykła. To człowiek, któremu zawdzięczamy prawdopodobnie więcej, niż możemy sobie wyobrazić. Człowiek, który widząc nadciągające widmo zagłady swojej Ojczyzny, a może i całego globu, dokonał trudnego wyboru, by w pojedynkę stawić czoła imperium zła. Był to wybór dramatyczny, który kosztował Go bardzo wiele.

 

Generał Ryszard Kukliński wybiegał myślą w przyszłość, kierował się wizją świata bez zimnej wojny i żelaznej kurtyny, myślał o rzeczywistości, w której Europa, a w niej Polacy i inne wolne narody będą wspólnie tworzyć lepszą przyszłość. Sięgał myślą daleko poza doraźną perspektywę i poza własne korzyści. Taka jest też wymowa postawionego tu pomnika. Upadające mury i braterstwo w imię wolności to idee, którym Generał Ryszard Kukliński poświęcił swoje życie.


Jego wizja szczęśliwie urzeczywistniła się, Polska jest dziś wolnym krajem, członkiem Unii Europejskiej i Paktu Północnoatlantyckiego. Nie wiemy, czy byłoby to możliwe bez odwagi i determinacji, jakimi wykazał się – wówczas pułkownik – Ryszard Kukliński.


To On był pierwszym polskim oficerem w NATO, zanim jeszcze jako kraj przystąpiliśmy do Sojuszu. Nie waham się powiedzieć, że jest bohaterem wolnej Polski, ale dołączył także do grona wielkich bohaterów walk o wolność dwóch narodów, polskiego i amerykańskiego, obok takich wspaniałych postaci jak Kazimierz Pułaski czy Tadeusz Kościuszko. Kierując się tymi samymi ideałami, on również zasłużył się w sposób bezprecedensowy.

 

Dziś Kraków oddaje cześć swojemu Honorowemu Obywatelowi, poświęcając Mu pomnik wzniesiony przed budynkiem Dworca Głównego, na placu nazwanym imieniem innego wielkiego bohatera tamtych czasów, Jana Nowaka Jeziorańskiego.

 

Rzeczpospolita może być dumna, że w trudnym okresie komunistycznego zniewolenia miała w świecie tak wspaniałych orędowników. Nie byłoby dzisiaj wolnej Polski, gdyby nie ruch „Solidarności” i wytrwała walka milionów Polaków, ale nie byłoby jej też, gdyby nie Generał Ryszard Kukliński, gdyby nie Jan Nowak Jeziorański, gdyby nie wielki Papież Polak, św. Jan Paweł II. Jesteśmy im winni wdzięczność, ale powinniśmy też uczyć się od nich tego, jak można kochać swoją Ojczyznę, jak wiele można dla niej zrobić i jak wiele można dla niej poświęcić.

 

Dziękuję inicjatorom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do budowy pomnika Ryszarda Kuklińskiego, za ten cenny wyraz naszej pamięci. Niech blask, którym dziś rozświetli się ten plac i wznoszący się nad nim łuk, przypomina nam o poświęceniu, z jakim bohaterowie naszej najnowszej historii zabiegali o to, byśmy mogli żyć w wolnym kraju.
 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List został odczytany przez Andrzeja Waśko, Doradcę Prezydenta RP.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.