przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 8 czerwca 2018

List Prezydenta z okazji Święta Lasu

Organizatorzy i Uczestnicy

                                                                                  ogólnopolskich obchodów Święta Lasu

                                                                                  w Janowie Lubelskim

 

 

Droga Braci Leśna, Panie i Panowie!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych do Janowa Lubelskiego na ogólnopolskie obchody Święta Lasu. W tym wyjątkowym dniu chciałbym skierować słowa uznania i wdzięczności za Państwa całoroczny trud.

 

Z owoców codziennej pracy leśników korzysta cały naród. Znawstwo przedmiotu, doskonałe umiejętności i bogate doświadczenie w praktykowaniu racjonalnej gospodarki leśnej są gwarancją zachowania i rozwoju dziedzictwa naturalnego, które jest wspólnym dobrem wszystkich Polaków. Z serca dziękuję całej społeczności leśniczej za ważny i cenny wkład w dbałość o piękno naszego kraju i budowanie potencjału ekonomii narodowej. Zobacz także: Odznaczenia dla zasłużonych na rzecz leśnictwa w Polsce

 

Osobne gratulacje składam osobom, które zostają dziś odznaczone za zasługi w działalności na rzecz leśnictwa w Polsce. Dziękuję za Państwa długoletnie konsekwentne zaangażowanie w ochronę przyrody ojczystej, za osiągnięcia w poszerzaniu i upowszechnianiu wiedzy ekologicznej oraz w doskonaleniu struktur Lasów Państwowych i stosowanych przez nie metod. Niech wręczane Srebrne Krzyże Zasługi będą uhonorowaniem Państwa aktywnej postawy i kreatywności, które mogą stanowić wzór dla kolejnych pokoleń braci leśnej. 

 

Obecne uroczystości mają charakter szczególny, łączą się bowiem z jubileuszem setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą. Leśnicy polscy położyli wielkie zasługi zarówno w zbrojnych zmaganiach o odrodzenie Ojczyzny, jak też w odbudowie naszego suwerennego państwa, wreszcie – w jego obronie przed napaścią dwóch totalitarnych imperiów i w obydwu konspiracjach. Za swoją niezłomność i patriotyzm wielu z nich cierpiało prześladowania ze strony okupantów niemieckich i narzuconego naszemu narodowi reżimu komunistycznego. Dziękuję za pamięć o tych bohaterach, której widomym symbolem będzie odsłaniany pomnik Leśników Pomordowanych i Poległych za Wolną Polskę.

 

Ciężka wytrwała praca i męstwo w walce, szeroka fachowa wiedza i gorąca miłość Ojczyzny – od wieków tworzą etos leśnictwa polskiego. Życzę, aby w swojej służbie pozostali Państwo wierni tym wartościom, pielęgnowali najlepsze tradycje leśne, poszerzali ogólnoludzką znajomość zagadnień przyrodniczych i rozwijali własne kwalifikacje. Darz bór!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.