Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 14 czerwca 2018

Prezydent: składamy hołd pamięci ofiar

     Organizatorzy i Uczestnicy obchodów
      Narodowego Dnia Pamięci Ofiar
      Niemieckich Nazistowskich
      Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady
      w Oświęcimiu


 

 

Czcigodni Ocaleni!
Szanowni Państwo!

 

Mija 78 lat od tamtego tragicznego dnia, 14 czerwca 1940 roku, kiedy tutaj, w Oświęcimiu, Niemcy uruchomili największą fabrykę śmierci w okupowanej przez nich Europie. Osiem miesięcy po zniszczeniu niepodległego państwa polskiego rozpoczęli nowy etap prześladowań: systematyczną eksterminację obywateli Rzeczypospolitej.

 

Dzisiaj w milczeniu pochylamy głowy na znak czci dla cierpień milionów ofiar narodowości polskiej, żydowskiej, romskiej i innych, zgładzonych przez hitlerowskich zbrodniarzy w Auschwitz-Birkenau oraz innych obozach koncentracyjnych i zagłady. Mimo upływu czasu takie miejsca zabójczej, niewolniczej pracy ponad siły człowieka i masowej śmierci, zadawanej w sposób przemysłowy, wciąż budzą w nas przerażenie. Okrucieństwo i nienawiść, brutalność i bezwzględność oprawców przekraczają ludzką wyobraźnię i zdolność pojmowania.

 

Przychodzimy tu jednak co roku w tym i innych dniach upamiętniających ofiary, bo jest naszą – żyjących, potomnych – powinnością pamiętać, co brunatny totalitaryzm uczynił tamtym niewinnym ludziom. Czujemy się wobec nich zobowiązani do przekazywania następnym pokoleniom prawdy o tym, co wydarzyło się tutaj podczas II wojny światowej. Szczególnie my, Polacy, którzy byliśmy jednymi z pierwszych napadniętych i prześladowanych przez III Rzeszę Niemiecką, chcemy i musimy pielęgnować tę pamięć. Choć bowiem napełnia nas ona grozą, to jesteśmy głęboko przekonani, że płynąca z niej przestroga jest niezbędna, aby nic podobnego nigdy więcej się nie powtórzyło.

 

Dlatego stojąc tu – pośród murów skropionych krwią naszych rodaków, na ziemi pełnej prochów naszych bliźnich – składamy hołd pamięci ofiar i ponawiamy zobowiązanie wobec zamordowanych, wobec naszego narodu i całej ludzkości: być strażnikami prawdy, która niesie zawsze aktualne ostrzeżenie; pamiętać, aby zapobiegać; skutecznie bronić wolności i bezpieczeństwa Rzeczypospolitej i wszystkich jej mieszkańców.
 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

 

List odczytał i przekazał organizatorom Doradca Prezydenta RP Andrzej Waśko. 

Poleć znajomemu