przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 13 czerwca 2018

List Prezydenta na odsłonięcie pomnika Szczypiornistów w Kaliszu

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystego odsłonięcia pomnika Szczypiornistów

upamiętniającego narodziny polskiej piłki ręcznej
w Kaliszu

 

 


Szanowny Panie Prezydencie!
Szanowni Zawodnicy, Działacze i Sympatycy piłki ręcznej!
Szanowni Państwo!

 

Kalisz, nazwany przez Jana Długosza najstarszym miastem Polski, jest miejscem, w którym wiele rzeczy wydarzyło się w naszej Ojczyźnie po raz pierwszy. Tu w początkach siedemnastego wieku prowadzono pierwsze w Polsce obserwacje astronomiczne z użyciem lunety. Tutaj w latach sześćdziesiątych dziewiętnastego wieku zbudowano pierwszy na ziemiach polskich stalowy most. Tu w 1969 roku odbył się pierwszy polski festiwal rockowy. Można więc powiedzieć, że w Kaliszu od stuleci tradycja łączy się z zamiłowaniem do innowacji. Tak było też dokładnie przed stu laty, gdy właśnie w Kaliszu, a właściwie w leżącym dzisiaj w granicach miasta Szczypiornie, po raz pierwszy w Polsce zaczęto grać w piłkę ręczną.

 

Zobacz także: Min. Dera na uroczystości odsłonięcia pomnika „Piłkarze ręczni” w Kaliszu Historia ta jest ściśle związana z walką Polaków o niepodległość. Polska piłka ręczna narodziła się bowiem w obozie dla legionistów, którzy odmówili złożenia przysięgi lojalności cesarzowi niemieckiemu. Gra w piłkę pomagała im przetrwać trudne chwile, dodawała otuchy i pozwalała zachować sprawność fizyczną. To przykład, jak ważną rolę społeczną odgrywa sport, a szczególnie gry zespołowe. Uczą one działania w grupie, pomagają budować relacje i są szkołą zdrowej rywalizacji, opartej na szacunku i wzajemnej życzliwości. Tak zapewne wyglądała gra żołnierzy Legionów Polskich oczekujących przed stu laty za obozowym murem na odzyskanie tak upragnionej niepodległości. Gdy nadszedł czas budowania II Rzeczypospolitej, sport stał się ważną sferą życia i – jak w przypadku początków polskiej piłki ręcznej – często związany był ze służbą Ojczyźnie. Wielu przyszłych olimpijczyków walczyło w wojnie polsko-bolszewickiej, wielu też było wśród polskich sportowców zawodowych żołnierzy. Kultura fizyczna stała się naszym narodowym hobby, a przyjęcie Polski do Rodziny Olimpijskiej było ważnym potwierdzeniem odzyskanej suwerenności.

 

Polscy szczypiorniści odnieśli wiele międzynarodowych sukcesów. Brązowy medal na Igrzyskach w Montrealu to co prawda wciąż jedyny zdobyty przez Polaków medal olimpijski w piłce ręcznej, ale nasza reprezentacja ma za sobą wiele udanych startów w Mistrzostwach Świata i Europy, a Związek Piłki Ręcznej w Polsce chwalony jest za organizację w naszym kraju Mistrzostw Europy w 2016 roku. Najważniejsza jest jednak sportowa rywalizacja i popularyzowanie piłki ręcznej jako formy aktywności fizycznej i spędzania wolnego czasu. Cieszę się, że środowisko polskich szczypiornistów i Miasto Kalisz kontynuują chlubne tradycje w tym względzie. Wierzę, że odsłonięty dziś pomnik upamiętniający wydarzenia, które należą do historii polskiego sportu i historii Polski, zachęci wiele osób do uprawiania tej wspaniałej dyscypliny.

 

Wszystkich uczestników dzisiejszej uroczystości serdecznie pozdrawiam, piłkarzom ręcznym życzę wielu sportowych sukcesów, działaczom Związku Piłki Ręcznej w Polsce wytrwałości w promowaniu sportu i aktywności fizycznej, a mieszkańcom Kalisza wszelkiej pomyślności.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.