przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 15 czerwca 2018

List Prezydenta na uroczystości pogrzebowe śp. Barbary Wachowicz-Napiórkowskiej

Uczestnicy

uroczystości pogrzebowych

śp. Barbary Wachowicz-Napiórkowskiej

 

 

 

Szanowni Państwo!

 

Z głębokim smutkiem przyjąłem informacje o śmierci Pani Barbary Wachowicz, wybitnej pisarki i dziennikarki, niestrudzonej orędowniczki polskiej kultury, mistrzyni pióra i żywego słowa, której tak wiele wszyscy zawdzięczamy.

 

Pani Barbara Wachowicz pozostawiła po sobie olbrzymi dorobek. Jej książki, audycje i felietony pozostaną z nami na zawsze, w naszej pamięci i w naszych narodowych archiwach, dla przyszłych pokoleń. W swojej twórczości łączyła niezwykły kunszt pisarski z głębokim umiłowaniem Polski i Polaków, zwłaszcza tych wielkich, którzy dzięki Niej ożywali, stawali się nam bliscy, choć żyli dawno temu. O Tadeuszu Kościuszce, Adamie Mickiewiczu, Juliuszu Słowackim, Stefanie Żeromskim czy Henryku Sienkiewiczu potrafiła mówić i pisać tak, jakby byli Jej przyjaciółmi. Dzięki Niej mogliśmy przeżywać dramatyczne chwile II wojny światowej i Powstania Warszawskiego razem z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim, Aleksandrem Kamińskim, Jankiem Bytnarem, Alkiem Dawidowskim, Jankiem Rodowiczem czy Tadeuszem Zawadzkim.


Pani Barbara Wachowicz pielęgnowała też pamięć o polskich Kresach. Wraz z Jej bohaterami ożywały miejsca, które były i są wciąż tak drogie nam Polakom. Otaczała troską
naszych rodaków mieszkających na Wschodzie i niestrudzenie podróżowała, poszukując polskich śladów z dala od Ojczyzny. Jako harcerz i protektor organizacji harcerskich pragnę wspomnieć o związkach Pani Barbary Wachowicz z harcerstwem. W Jej osobie żegnamy wierną i oddaną Druhnę Honorową, mentorkę i przyjaciółkę polskich harcerzy, piewczynię harcerskich tradycji, odznaczoną złotym medalem „Za zasługi dla ZHP” i Orderem Uśmiechu oraz wyróżnioną laską skautową „Niezawodnemu Przyjacielowi”.

 

Olbrzymie zasługi i dorobek Pani Barbary Wachowicz tylko w części oddają przyznane Jej odznaczenia państwowe i resortowe, w tym Krzyż Kawalerski oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medal „Pro Memoria”, Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

 

Polska żegna dziś postać wyjątkową, która Ojczyźnie oddała swoje życie, swój talent i swoje serce. Pragnę wyrazić moje najwyższe uznanie i wdzięczność za piękną, bogatą i niepowtarzalną kartę, jaką zapisała w dziejach naszej kultury i naszego narodu. Bliskim i Przyjaciołom śp. Pani Barbary Wachowicz składam najszczersze wyrazy  współczucia.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

 

Słowa listu Prezydenta odczytał Doradca Tadeusz Deszkiewicz. 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.