przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 15 czerwca 2018

Prezydent: Kultura przenika wszystkie sfery ludzkiej aktywności

Organizatorzy i Uczestnicy
uroczystości wręczenia
Dorocznych Nagród
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2018
oraz
Dorocznej Nagrody
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
dla Mecenasów Kultury 2018

 

Szanowny Panie Premierze!

Szanowni Państwo!

 

Cieszę się, że w tym wyjątkowym dla nas, Polaków, roku do grona wybitnych przedstawicieli polskiej kultury wyróżnionych Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dołączą kolejne znakomite osobistości teatru, filmu, muzyki, literatury, sztuk wizualnych, twórczości ludowej, ochrony dziedzictwa kulturowego, upowszechniania i animacji kultury, edukacji artystycznej, kultury cyfrowej, architektury i książki historycznej.

 

Różnorodność i bogactwo kategorii, w których przyznawane są Nagrody, odpowiada roli i znaczeniu kultury dla naszej tożsamości, dla naszego duchowego rozwoju i dla naszego życia. Kultura przenika wszystkie sfery ludzkiej aktywności i wszyscy mają prawo w niej uczestniczyć. Jest ważnym społecznym spoiwem, przestrzenią, w której stawia się ważne pytania i udziela ważnych odpowiedzi. Jest wreszcie tą sferą, która daje wytchnienie, pozwala na chwilę refleksji, sprawia, że możemy w pełni cieszyć się życiem i bardziej świadomie je przeżywać.

 

Obchodzimy w tym roku jubileusz stulecia odzyskania niepodległości. Powrót Polski na mapę Europy po stu dwudziestu trzech latach niewoli to zasługa powstań narodowych i dyplomatycznych zabiegów, ale w równym stopniu zasługa pisarzy, poetów, kompozytorów, malarzy i ludzi teatru, którzy w mrocznych czasach zaborów, wykazując się niekiedy niezwykłą odwagą, a zawsze wielkim umiłowaniem Ojczyzny, pielęgnowali, rozpalali i umacniali ducha polskości i nadzieję, że wolna Polska w końcu się odrodzi. Kultura była też miejscem debaty i refleksji nad tym, jaka ma być Rzeczpospolita, co znaczy być Polakiem, jakie ideały i jakie wartości winny nam przyświecać.

 

Wszystko to uświadamia nam, jak ważna jest kultura dla naszej przyszłości. Tę przyszłość kształtujemy już dziś, dlatego cieszę się i gratuluję tegorocznym laureatom Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, których zasługi i dorobek stanowią nieoceniony fundament i są inspiracją dla młodych pokoleń twórców, animatorów i badaczy kultury. Wśród wyróżnionych są wybitne osobowości polskiej sceny i filmu, pisarze, artyści i ludzie zasłużeni dla dziedzictwa kulturowego. Ważne miejsce zajmuje także Doroczna Nagroda dla Mecenasów Kultury. To przypomnienie, że mecenat, którego tradycje sięgają starożytności, jest nie tylko ważnym przejawem społecznej odpowiedzialności, ale też zaszczytem i nobilitacją.

 

Wszystkim nagrodzonym raz jeszcze serdecznie gratuluję, życząc kolejnych udanych przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych oraz wszelkiej pomyślności.

 

Z wyrazami szacunku
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 

List odczytał Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.