przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 16 czerwca 2018

„Bardzo się cieszę, że społeczność Szczecina czci pamięć Lecha Kaczyńskiego”

Podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego list Prezydenta Andrzeja Dudy odczytała Szef KPRP Halina Szymańska (fot. Łukasz Szełemej)

Organizatorzy i Uczestnicy
uroczystości odsłonięcia pomnika
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Lecha Kaczyńskiego
w Szczecinie

 

 

Panie Przewodniczący! Panie Profesorze!
Dostojni Goście! Mieszkańcy Szczecina!
Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa, przybyłych na uroczystość odsłonięcia pomnika Prezydenta RP Profesora Lecha Kaczyńskiego. Bardzo się cieszę, że społeczność Szczecina czci pamięć wybitnego męża stanu, ogromnie zasłużonego dla naszej Ojczyzny.

 

Chcę wyrazić uznanie i podziękować inicjatorom – Komitetowi Społecznemu Budowy Pomnika Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie i Zarządowi Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego – oraz wszystkim, dzięki którym powstało to upamiętnienie. Dostrzegam piękny symbol w tym, że właśnie tu, w Szczecinie, staje pomnik człowieka, który był jednym z twórców wielkiego ruchu „Solidarności” i przez całe swoje życie pozostał wierny jego ideałom, zabiegając o poszanowanie zasad sprawiedliwości społecznej i praw ludzi pracy.

 

Jestem głęboko przekonany, że wraz z upływem czasu będziemy – my, współcześni Polacy, i nasi potomni – coraz pełniej doceniać dalekowzroczność prowadzonej przez Niego polityki zagranicznej i coraz lepiej rozumieć ponadczasowe przesłanie Jego tragicznie przerwanej prezydentury. A zarazem uważam za równie potrzebne, byśmy pamiętali o Jego postawie i dokonaniach jako znawcy i praktyka prawa, działacza związkowego oraz urzędnika, kierującego szeregiem ważnych instytucji w wolnej Polsce.

 

Swój własny pogląd co do zasad, na których powinna się opierać suwerenna, nowoczesna i sprawiedliwa Rzeczpospolita, najlepiej streścił On sam, mówiąc o państwie, które broni słabszych i nie boi się silnych. Odwołuję się często do tych słów, bo wyraża się w nich głęboka mądrość, odnosząca się do wielu, może nawet wszystkich najważniejszych sfer działalności władz publicznych. Poczytuję sobie za zaszczyt, że miałem również okazję z bliska obserwować, jak Pan Prezydent Lech Kaczyński urzeczywistniał to wskazanie w codziennym sprawowaniu urzędu.

 

Chciałbym, aby ten przykład służby narodowi i Ojczyźnie, który On dawał, był wzorcem zarówno dla rządzących dzisiaj, jak i dla tych, którzy przyjdą po nas. Byśmy potrafili, tak jak On, łączyć stanowczość działań z wrażliwością na bliźnich, a wyrazistość poglądów z otwarciem na odmienne racje. Nade wszystko zaś abyśmy zawsze mieli na względzie to najcenniejsze dobro wspólne całego narodu, którym jest niepodległa Rzeczpospolita. Niech ten odsłaniany dzisiaj pomnik będzie widomym znakiem pamięci o Prezydencie RP Profesorze Lechu Kaczyńskim. Niechaj przypomina Jego zasługi i osiągnięcia, a także wiecznie aktualne osobiste świadectwo wytrwałej i owocnej pracy dla Polski.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 

List został odczytany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP Halinę Szymańską 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.