przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 17 czerwca 2018

Życzenia Prezydenta dla Ákosa Engelmayera z okazji 80. urodzin


Pan
Ákos Engelmayer

 

 

 

 

Proszę przyjąć słowa najwyższego uznania, gratulacje i najlepsze życzenia w związku z jubileuszem Pańskich 80. urodzin. Z tej okazji chciałbym w imieniu Rzeczypospolitej podziękować za wszystko, co w ciągu minionego przeszło pół wieku uczynił Pan dla umacniania serdecznych więzi, łączących oba nasze narody: polski i węgierski.

 

Pański życiorys weterana zarówno powstania budapeszteńskiego 1956 roku, jak i zrywu „Solidarności” w latach 80. budzi mój głęboki szacunek. W naszych zmaganiach przeciw komunizmowi odegrał Pan ogromnie ważną rolę, jako aktywny uczestnik opozycji i na Węgrzech, i w Polsce. Pańską osobistą zasługą było budowanie porozumienia i łączności pomiędzy środowiskami niepodległościowymi w obu krajach, co uważam za szczególnie cenne.

 

Chociaż bowiem wielowiekowa historia przyjaźni i współpracy czynią nasze narody niezwykle bliskimi sobie nawzajem, to przecież zarazem dzielą nas granice państwowe i dystans geograficzny, a nade wszystko – bariera językowa. Dlatego polsko-węgierskie braterstwo w każdych czasach potrzebuje ludzi, którzy uosabiają łączącą nas wspólnotę losu i wartości. Ludzi, którzy swoją działalnością budują mosty spinające nasze narody i kultury. Ludzi, którzy zgodnie z tradycyjnym zawołaniem walczą „za naszą i waszą wolność”.

 

Z serca dziękuję dzisiaj za to, że w naszych czasach to właśnie w Pana osobie Polska i Węgry znalazły dobrego ambasadora naszej wspólnej sprawy. Chcę też wyrazić wdzięczność za to, że tę szczytną misję kontynuuje Pan teraz, kiedy nasze narody żyją już we własnych, na powrót wolnych i demokratycznych państwach. Niepodległa Polska i suwerenne Węgry, wolni Polacy i wolni Węgrzy chcą nadal iść przez dzieje razem, wspierając się wzajemnie i rozwijając obustronne relacje we wszelkich dziedzinach życia kulturalnego, społecznego i gospodarczego. Bardzo się cieszę, że w tym dziele zawsze możemy liczyć na Pański udział.

 

W tym wyjątkowym dniu składam Panu życzenia zdrowia i satysfakcji z dokonań, z których owoców – o czym jestem przekonany – czerpać będą również liczne następne pokolenia Polaków i Węgrów.


Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.