przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 17 czerwca 2018

List z okazji stulecia obecności redemptorystów w Warszawie

Organizatorzy i Uczestnicy uroczystości

z okazji stulecia obecności redemptorystów
w Warszawie

 

 

 

 

Eminencjo, Ekscelencje, Wszyscy Dostojni Goście!
Czcigodni Ojcowie i Bracia Redemptoryści!
Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych na uroczystości z okazji stulecia obecności redemptorystów na warszawskiej Woli. Słowa głębokiego uznania i gratulacje kieruję na ręce Ojca Prowincjała, Ojca Proboszcza i całej wspólnoty Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela.

 

Ten piękny jubileusz ma głęboki wymiar symboliczny. Z wdzięcznością wspominamy dzisiaj cały wiek pracy duszpasterskiej redemptorystów, który był też czasem wielkich wyzwań i dramatycznych doświadczeń dla stolicy i całej naszej Ojczyzny. Stulecie wolskiego konwentu nie przypadkiem zbiega się z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą. Dzieje redemptorystów w Polsce są bowiem ściśle związane z historią naszego państwa i narodu.

 

Pamiętamy przecież, że w roku 1918 zgromadzenie nie tyle przybyło, co powróciło do Warszawy. Już u schyłku XVIII wieku pierwsze placówki redemptorystów na ziemiach polskich zakładał patron tutejszego kościoła i parafii, św. Klemens Hofbauer. I choć rozpoczęte przezeń dzieło zostało przerwane wskutek typowych dla epoki oświecenia dążeń laicyzacyjnych, to warszawiacy doskonale zapamiętali swoich „benonitów”, jak nazywano ich w stołecznej gwarze, i z radością powitali zakonników, wracających do miasta.

 

W odrodzonej Polsce redemptoryści rozwinęli szeroką działalność formacyjną. Przyczynili się do ożywienia życia duchowego i społecznego dzielnicy, wznosząc nowoczesną świątynię i organizując szereg inicjatyw edukacyjnych i dobroczynnych. W pierwszych dniach powstania warszawskiego, podczas rzezi Woli, podzielili zaś losy swoich parafian, wymordowani przez niemieckich zbrodniarzy. To tragiczne wydarzenie więzią przelanej krwi na zawsze połączyło zgromadzenie z Warszawą. Jako chrześcijanie wierzymy, że ofiara 30 męczenników przyczyniła się do odrodzenia zakonu w stolicy zaraz po wojnie i jego obecnego rozkwitu.

 

Chcę w tym wyjątkowym dniu podziękować wszystkim członkom zgromadzenia za służbę Bogu i bliźnim, za wychowanie etyczne i katechetyczne, za głoszenie Dobrej Nowiny tu, w Warszawie, i w całej Polsce. Szczególnie dziękuję za wspaniałe dzieła ewangelizacji, tworzone przez redemptorystów: za Radio Maryja i jego Rodzinę, za Telewizję Trwam, za prasę i wydawnictwa religijne i patriotyczne. Nade wszystko zaś dziękuję za to, że Ojcowie są zawsze razem z Polakami, dzieląc z narodem wspólnotowe doświadczenia, wspomagając duchowo i kierując ścieżki ludzkie ku niezawodnym drogowskazom Kościoła.

 

Raz jeszcze gratulując jubileuszu, z serca życzę całemu Zgromadzeniu Redemptorystów wielu łask Bożych do dalszego pełnienia owocnej posługi tu, w Warszawie, i w całej Polsce.

 


Z wyrazami szacunku,
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 

List odczytał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.