Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 21 czerwca 2018

List Prezydenta na konferencji w Muzeum Polskim w Rapperswilu

List Prezydenta RP odczytał Doradca Prezydenta RP prof. Andrzej Waśko (fot. Monika Jastrzębiec Czepielewska)

Organizatorzy i Uczestnicy
konferencji naukowej
Magna Res Libertas – ku Niepodległej.
W stulecie odzyskania niepodległości

w Muzeum Polskim w Rapperswilu

 

 

Panie i Panowie!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich zgromadzonych na konferencji naukowej Magna Res Libertas –ku Niepodległej. W stulecie odzyskania niepodległości w Muzeum Polskim w Rapperswilu. Bardzo się cieszę, że spotkali się Państwo w miejscu tak ważnym dla kultury i dziejów naszego narodu. Wizytę tutaj przed blisko dwoma laty przechowuję w najlepszych wspomnieniach. Dziękuję za to, że wspólnie podejmują Państwo namysł i dyskusję nad polskim doświadczeniem dążenia do wolności, walki o nią i budowania suwerennego państwa w wiekach XIX i XX.

 

Jestem przekonany, że dzięki udziałowi znakomitego, międzynarodowego grona uczonych oraz szerokiemu wachlarzowi tematyki wygłaszanych referatów obecne sympozjum przyniesie nowe spojrzenie na losy Polaków i Rzeczypospolitej ostatnich stuleci. Z serca dziękuję Instytutowi Pamięci Narodowej i Muzeum Polskiemu w Rapperswilu za ten wielki wysiłek organizacyjny, a wszystkim prelegentom za trud badawczy. Uważam, że poszukiwanie interesujących, nieznanych dotąd perspektyw postrzegania i rozumienia historii ojczystej jest znakomitym i cennym sposobem uczczenia setnej rocznicy odrodzenia suwerennego państwa polskiego.

 

Zależy mi bowiem na tym, aby obchody jubileuszowe nie były tylko wspominaniem, lecz nade wszystko byśmy z tamtych przełomowych wydarzeń wyciągali wnioski na przyszłość. Refleksja nad podobieństwami i różnicami w pojmowaniu i praktykowaniu idei wolności przez nas, Polaków, oraz ludzi innych narodowości, analiza literackiej i artystycznej recepcji etosu niepodległościowego, przeglądanie się w oczach cudzoziemskich świadków epoki – te i inne proponowane przez Państwa metody przyczynią się, ufam, do poszerzenia naszej wiedzy i ożywienia debaty na temat polskich tradycji – zarówno irredenty, jak też pracy państwowej.

 

Raz jeszcze dziękując wszystkim Państwu za przybycie, życzę, aby rozpoczynająca się konferencja przyniosła wiele inspirujących wystąpień i ciekawych rozmów. Życzę także, by te obrady przybliżyły dzieje i dzieła Polaków, nasze losy i kulturę – przedstawicielom innych narodów, ludziom nauki i kultury, wszystkim, którzy noszą w sercach ideę wolności.
 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 

***

List odczytał Doradca Prezydenta RP prof. Andrzej Waśko. Wręczył też pamiątkowy dyplom Muzeum Polskiemu w Rapperswilu.

Poleć znajomemu