przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 24 czerwca 2018

List Prezydenta w 42. rocznicę wydarzeń Czerwca ’76 w Ursusie

List Prezydenta odczytał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera

Uczestnicy i Organizatorzy
uroczystych obchodów
42. rocznicy Wydarzeń Czerwca ‘76
w Ursusie

 

Szanowni Przedstawiciele Władz Państwowych!

Szanowni Członkowie NSZZ „Solidarność”!
Szanowni Mieszkańcy Ursusa!
Drodzy Rodacy!

 

To już kolejna rocznica Wydarzeń Czerwca 1976, którą obchodzimy w wolnej Polsce – jawnie, w sposób nieskrępowany, godnie i uroczyście. Bez przeszkód możemy mówić całą prawdę o wielkim robotniczym zrywie, który objął wtedy prawie sto zakładów pracy. O zdesperowanych zwykłych Polakach broniących podstaw bytu swojego i swoich rodzin. O brutalnych pacyfikacjach, milicyjnych „ścieżkach zdrowia”, represjach, aresztowaniach. O bezprawnych zwolnieniach z pracy, o rodzinach, którym z dnia na dzień odbierano środki do życia. O drakońskich wyrokach wydawanych przez sądy na zamówienie totalitarnego reżimu.

 

Zobacz także: Minister Dera na obchodach 42. rocznicy Czerwca ’76 w Ursusie O męczeństwie duchowego przewodnika robotników z Radomia, księdza Romana Kotlarza. O nagromadzonym przez lata bólu, gniewie i determinacji – dzięki którym zrodził się Komitet Obrony Robotników, Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela, a wreszcie, kilka lat później, Solidarność, wielki ruch społeczny, który zmienił bieg historii Polski i świata. Nie jesteśmy już wystawieni na propagandę władzy, która, mieniąc się polską i robotniczą, służyła obcym i ostentacyjnie deptała prawa ludzi pracy. Nie musimy wysłuchiwać upokarzających komentarzy o „warchołach” i „chuliganach” z Ursusa, Radomia i Płocka, dywagacji sprowadzających Czerwiec ’76 do „wybuchu społecznego niezadowolenia z powodu podwyżek cen żywności”. Teraz możemy opowiedzieć młodym pokoleniom Polaków o istocie tamtych dramatycznych wydarzeń. A byłą nią starcie dwu wizji świata, dwu radykalnie odmiennych wizji państwa i społeczeństwa. Była to walka prawdy z fałszem, szacunku dla każdego człowieka z pogardą wobec słabych. Bezdusznego egoizmu z międzyludzką solidarnością. Dobra z rozzuchwalonym złem.

 

Dlatego dzisiaj, w demokratycznej, suwerennej Rzeczypospolitej, w roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ze szczególną czcią pochylamy głowy przed uczestnikami Czerwca ‘76. Chylimy czoła przed tymi, którzy 42 lata temu zrywali czerwoną flagę systemu kłamstwa i wyzysku – po to, aby z dumą wciągać na maszt biało-czerwoną flagę wolności. Oddajemy hołd tym, którzy niespełna sześć lat po krwawym stłumieniu protestów na Wybrzeżu odważnie przeciwstawili się przemocy i upomnieli o to, żeby Polska była Polską. Z szacunkiem przypominamy imiona i nazwiska tych, którzy dołączyli wówczas do długiego szeregu polskich bohaterów walczących o wolną Ojczyznę.

 

Ideały Czerwca ’76 nie utraciły swej aktualności. Polska wierna swojej tożsamości, solidarna i sprawiedliwa, Rzeczpospolita jako wspólnota, w której nikt potrzebujący nie jest pozostawiony swojemu losowi, a jednocześnie niczyja wolność nie jest skrępowana – to wielki projekt, którego realizacja wciąż trwa. Ufam, że nasze pokolenie nie zawiedzie nadziei, które ożywiały uczestników masowych protestów sprzed 42 lat. Że jako obywatele jednej, niepodległej Rzeczypospolitej połączymy siły, aby stawić czoła wyzwaniom, które stają dzisiaj przed nami wszystkimi.

 

Cześć i chwała bohaterom Czerwca ‘76!


Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 

List odczytał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.