przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 25 czerwca 2018

List Prezydenta na berlińskim koncercie z okazji jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości

List Prezydenta odczytała minister Halina Szymańska. Fot. Waldemar Maszewski. Forum Polonijne - Polak w Niemczech

Organizatorzy i Uczestnicy koncertu

z okazji jubileuszu stulecia

odzyskania przez Polskę niepodległości

w Berlinie

 

 

 

 

Szanowny Panie Ambasadorze!

Szanowny Panie Prezesie!

Drodzy Rodacy! Szanowni Państwo!

 

Stulecie odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę to jubileusz o wymiarze dziejowym. Łączy on całą polską wspólnotę – w kraju i na świecie. Bardzo się cieszę, że dla uczczenia tego wielkiego narodowego święta spotykają się Państwo w Berlinie na okolicznościowym koncercie. To piękna manifestacja patriotyzmu i dumy z bycia Polakiem. Serdecznie pozdrawiam uczestników berlińskiego koncertu: wykonawców i licznie zgromadzoną publiczność. Na ręce Pana Ambasadora oraz Pana Prezesa Związku Polaków w Niemczech składam wyrazy uznania dla wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji tego cennego przedsięwzięcia. 

 

Jestem przekonany, że wartości wiążące się z jubileuszem setnej rocznicy odrodzenia niepodległej Rzeczypospolitej są ważne nie tylko dla polskiej społeczności mieszkającej w Niemczech. Są one inspirujące również dla wszystkich Niemców, którzy doceniają wspólny dorobek naszych państw i narodów w przezwyciężaniu bolesnej historii, budowaniu dobrego sąsiedztwa i rozwijaniu współpracy. W imieniu Rzeczypospolitej pragnę złożyć wyrazy szacunku i wdzięczności dla milionów współtwórców tego historycznego sukcesu.

 

Dzieje Związku Polaków w Niemczech obrazują złożoność polsko-niemieckich relacji. Pokazują, jak dramatyczna i ofiarna była walka polskiej społeczności spod znaku Rodła w latach międzywojennych, gdy w Niemczech gęstniał totalitarny mrok, a za obronę swojej tożsamości, języka, kultury oraz praw mniejszości Polacy musieli płacić coraz wyższą cenę. Jest powodem do satysfakcji, że obecnie Związek oraz inne polskie organizacje aktywnie uczestniczą w miejscowym życiu publicznym, zarówno reprezentując interesy Polaków w Niemczech, jak i działając na rzecz umacniania partnerstwa między naszymi narodami. Wszystkim rodakom mieszkającym za Odrą serdecznie za to dziękuję.

 

Dzisiejszy koncert niesie ważne przesłanie. W stulecie odzyskania niepodległości przypomina on, jak wielką rolę w polskiej historii odgrywała kultura. To w niej odnajdowaliśmy umocnienie i nadzieję w chwilach dramatycznych – gdy próbowano odebrać nam wolność czy wręcz nas wynarodowić. To ona pozostawała ostoją naszej tożsamości, pomagała w walce o podmiotowość. Polskość nieprzerwanie trwała w kulturze – nie tylko tej wysokiej, ale również popularnej, ludowej, powszedniej. Z takiej kultury, wyrażającej się w piosence lub anegdocie, odwołującej się do własnych wspomnień i dziedzictwa całego narodu, czerpała siły niejedna polska wspólnota na obczyźnie, także tutaj, w Niemczech. Właśnie dlatego kolejne pokolenia mogły śpiewać: „Jeszcze Polska nie zginęła”. Ciekawie odbiło się to zresztą w kulturze niemieckiej: Noch ist Polen nicht verloren jest tłumaczeniem pierwszego wersu słów polskiego hymnu, ale w języku niemieckim stanowi też optymistyczne powiedzenie, oznaczające sytuację niezwykle ciężką, lecz mimo wszystko niepozbawioną nadziei.

 

Życzę Państwu wspaniałych, niezapomnianych wrażeń podczas dzisiejszego koncertu oraz wszelkiej pomyślności w podejmowanych wartościowych działaniach. Raz jeszcze proszę przyjąć serdeczne pozdrowienia.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.