przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 29 czerwca 2018

List Prezydenta na uroczystości upamiętnienia redaktora Jana Kołkowicza

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości upamiętnienia

redaktora Jana Kołkowicza

w Międzyrzecu Podlaskim

 

 

 

Szanowni Państwo!

 

Niezłomni-wyklęci żołnierze powstania antykomunistycznego swoimi czynami napisali dzieje bohaterskiego zrywu i oporu wobec narzuconej naszemu narodowi władzy. Aby jednak pamięć o nich mogła przetrwać, konieczna była praca badaczy i literatów, z których prac my, współcześni, możemy poznawać ten ważny rozdział historii ojczystej.

 

Jeszcze w czasach czerwonego reżimu tu, na Podlasiu, zadania tego podjął się dziennikarz, reportażysta i prozaik Jan Kołkowicz. Przez wiele lat wytrwale zbierał relacje uczestników i świadków bitew i potyczek, działaczy obu konspiracji i żołnierzy oddziałów partyzanckich. Dzięki Jego publikacjom prawda o walce zbrojnej Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” na ziemi podlaskiej i innych bojach Polaków o niepodległość została ocalona. I dziś mamy pewność, że będą mogły ją poznawać również następne pokolenia, sięgając po książki redaktora Kołkowicza. Swą aktywnością zainspirował On też wielu dawnych „leśnych” do współtworzenia organizacji społeczno-kombatanckiej, która kontynuuje tradycje,
pielęgnuje pamięć i etos WiN-u.

 

W uznaniu zasług Jana Kołkowicza podjąłem decyzję o odznaczeniu Go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Dziękuję władzom i mieszkańcom Międzyrzeca Podlaskiego za zorganizowanie obecnych uroczystości i godne upamiętnienie Redaktora. Życzę Państwu, by te obchody uświetniły trwający jubileusz stulecia odrodzenia niepodległej Rzeczypospolitej. Niech przyczynią się do umocnienia patriotycznych uczuć społeczności Podlasia i upowszechniania dobrych wzorców postaw obywatelskich wśród młodzieży.

 

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.