przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 29 czerwca 2018

List Prezydenta na uroczystości upamiętniającej ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Małym Trościeńcu

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystości upamiętniającej ofiary

niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady

w Małym Trościeńcu na Białorusi

 

 

 

Ekscelencje!

Szanowni Uczestnicy i Goście dzisiejszej uroczystości!

 

Istnieją różne mapy Europy. Mapy pięknych miast, wspaniałych świątyń i pałaców, muzeów i uniwersytetów. Mapy szlaków kupieckich i pielgrzymkowych oraz urzekających bogactw przyrody. Niestety, w XX wieku pojawiła się też inna – przejmująca grozą mapa niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych oraz obozów zagłady. Mapa żydowskich gett i masowych straceń z okresu II wojny światowej. Można z niej odczytać swoistą zbrodniczą logikę, jaką kierowali się autorzy planu całkowitej zagłady jednego z narodów – narodu żydowskiego. Główne ośrodki eksterminacji przewidzieli oni na obszarach, na których znajdowały się największe skupiska ludności żydowskiej. Było to przede wszystkim terytorium podbitej przez Trzecią Rzeszę Polski oraz ziemie dzisiejszej Litwy, Białorusi i Ukrainy. Aby niemiecka machina zagłady pracowała wydajnie, zwożono tam również osoby pochodzenia żydowskiego z innych krajów Europy.

 

Ważnym punktem na wspomnianej mapie jest Mały Trościeniec. Okrucieństwo popełnianych tu czynów budzi wstrząs i naturalny odruch niedowierzania. Nie sposób spokojnie czytać opisów jednej wielkiej tortury, jaką był pobyt na terenie obozu, naznaczony głodem, chłodem, brutalnością i nieustanną grozą śmierci. Trudno wyrzucić z pamięci sceny masowych rozstrzeliwań nagich więźniów na uroczyskach Błagowszczina i w Szyszkowce, eksterminacji za pomocą spalin silnikowych oraz miażdżenia pojazdami gąsienicowymi zwłok w masowych grobach. Przeraża również fakt, że oprawcy mieli pełną świadomość moralnej kwalifikacji swoich czynów. Dowodzi tego chęć ukrycia owych zbrodni przed oczami świata. W październiku 1943 roku załoga obozu przystąpiła do palenia ekshumowanych ludzkich szczątków na drewnianych stosach. Podobnie jak w krematoriach Auschwitz-Birkenau, także tutaj słowo Holocaust nabrało porażającej dosłowności.

 

Dzisiaj wraz z Państwem oddaję cześć pomordowanym tu mężczyznom, kobietom, osobom starszym i dzieciom. Z bólem myślę o cierpieniach, jakie dotknęły na tej ziemi także obywateli polskich. Łączę się w modlitewnym skupieniu ze wszystkimi, którzy przybyli tu, aby skłonić głowy przed tysiącami niewinnych ofiar niemieckich zbrodniarzy oraz ich kolaborantów – ludzi owładniętych ideologią nienawiści i pogardy. Pragnę z mocą podkreślić, że znajdujące się tu mogiły to nie tylko miejsce pamięci, ślad po tych, którym odmówiono prawa do istnienia. To także milczące, choć niezwykle wymowne oskarżenie. Potępienie czystego zła podniesionego do rangi programu ideowo-politycznego, na poziom oficjalnej agendy państwowej. Nie ma i nie może być żadnego usprawiedliwienia dla deklaracji i czynów wynoszących jedne narody ponad drugie. W XXI wieku nie może być zgody na poniżanie i prześladowanie kogokolwiek ze względu na jego rasę, religię czy pochodzenie społeczne. Oddając hołd pomordowanym w Małym Trościeńcu, Błagowszczinie, Szyszkowce oraz w innych miejscach kaźni, uczyńmy wszystko, aby szowinizm, nazizm, faszyzm, totalitarne ideologie pozostały zamkniętym rozdziałem historii ludzkości.

 

Cześć pomordowanym więźniom niemieckich obozów zagłady!

Nigdy więcej wojny!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

 

List odczytał reprezentujący Prezydenta podczas uroczystości minister Krzysztof Szczerski. 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.