Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 29 czerwca 2018

List Prezydenta na pogrzebie ofiar zbrodni komunistycznej na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu

Organizatorzy i Uczestnicy uroczystości pogrzebowych

śp. oficerów, podoficerów i marynarzy

w Kwaterze Pamięci

na Cmentarzu Marynarki Wojennej

w Gdyni-Oksywiu

 

 

 

 

Czcigodne Rodziny Bohaterów!

Wszyscy Dostojni Goście!

Żołnierze Marynarki Wojennej!

Mieszkańcy Gdyni!

Panie i Panowie!

 

Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej to czas świętowania i wspominania przełomowych wydarzeń historycznych. Zarazem to czas budowania mocnych, trwałych fundamentów suwerennego państwa na kolejne stulecie – fundamentów ustrojowych i gospodarczych, ale też ideowych. Takim fundamentem są chwalebne tradycje oręża polskiego oraz cześć i pamięć dla wszystkich bohaterów, którzy walczyli o naszą wolność. Zobacz także: Pochowano dziewięciu marynarzy - ofiary zbrodni komunistycznych Pogrzeb „Trzech Komandorów”- ofiar zbrodni komunistycznej

 

Dziś tutaj, w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu, po raz kolejny oddajemy należne honory żołnierzom Rzeczypospolitej: oficerom, podoficerom i marynarzom, którzy o niepodległą Polskę walczyli w roku 1920 i 1939, a którzy po II wojnie światowej padli ofiarą prześladowań i zbrodni ze strony reżimu komunistycznego. Pół roku temu spoczęły tu doczesne szczątki „Trzech Komandorów”. Teraz dołącza
do nich dziewięciu następnych dowódców i uczestników heroicznej obrony Helu: kontradmirał Adam Mohuczy, komandorzy Kazimierz Kraszewski, Wacław Krzywiec i Marian Wojcieszek, komandor porucznik Robert Kasperski, kapitanowie marynarki Adam Dedio i Zdzisław Ficek, bosman Edmund Sterna i starszy marynarz Jerzy Sulatycki.


Na ręce rodzin, które przez lata przechowywały pamięć o losach swoich bliskich, kieruję słowa uznania i wdzięczności za wytrwałość w przeciwnościach i wierność prawdzie.

 

Żegnamy ich uroczyście, tak jak zwykliśmy żegnać bohaterów wolnej Polski. Żegnamy wiele lat po ich odejściu, przywracając im należne miejsce w dziejach ojczystych. A zarazem witamy ich w panteonie Rzeczypospolitej Morskiej. Niechaj stąd, z tej nekropolii wybitnych ludzi polskiego Wybrzeża, przykład ich odwagi i niezłomności dociera do rodaków w całym kraju. Niech będzie wzorem dla ich następców w służbie w szeregach Marynarki Wojennej. Niech umacnia patriotycznego ducha młodzieży, upowszechnia i rozsławia ideę Polski Morskiej.

 

Trwający jubileusz stulecia odrodzenia państwa polskiego to także stulecie utworzenia Marynarki Wojennej. Z tej okazji jesienią, w przededniu obchodów rocznicy jej utworzenia, w tym miejscu, wśród swoich podwładnych, pochowany zostanie wiceadmirał Józef Unrug. To na mocy jego testamentalnej woli powstaje marynarska Kwatera Pamięci. Wierzę, że z czasem spoczną tu także inni bohaterowie polskiej floty, których grobów do tej pory nie odnaleziono. Pamięć o nich, cześć dla ich postawy i zasług są podstawą etosu i tradycji Marynarki Wojennej. Wam, jej żołnierze, powierzam dalsze wypełnianie zobowiązania wobec poprzedników:opieki nad miejscem ich spoczynku i naśladowania ich w miłości Ojczyzny, której wypełnieniem jest marynarska służba narodowi i państwu.

 

Panowie Oficerowie, Podoficerowie, Marynarze, spoczywajcie w pokoju.

 

Cześć i chwała bohaterom niepodległej Polski!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu