przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 19 listopada 2015

List prezydenta na I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Technicznej

 Organizatorzy i Uczestnicy

I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Technicznej

pod tytułem Problemy inżynierii bezpieczeństwa

obiektów antropogenicznych
w Warszawie
 
 
Magnificencjo Panie Rektorze!
Panie i Panowie Inżynierowie!
Szanowni Państwo!
 

Serdecznie dziękuję przedstawicielom Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich oraz Centrum Rzeczoznawstwa Budowlanego za zaproszenie na dzisiejszą konferencję. Tematy Państwa spotkania oraz uczestniczący w nim eksperci, reprezentujący uczelnie wyższe, jednostki naukowo-badawcze oraz przedsiębiorstwa branży technicznej, gwarantują ciekawą dyskusję na wysokim poziomie merytorycznym.

 

Postęp techniki ostatecznie nakierowany jest na zaspokajanie ludzkich potrzeb. Jednak zwraca uwagę fakt, iż aspekt bezpieczeństwa obiektów wytworzonych przez człowieka nie zawsze był akcentowany tak mocno, jak w obecnym czasie. Można przyjąć, że oprócz
coraz większych możliwości technicznych istotną rolę odegrały tu przemiany społeczne. Rozwój kultury prawnej, wzrost rynku ubezpieczeń i powszechny dostęp do prawnych procedur odszkodowawczych – to tylko niektóre ze zjawisk, jakie zapewne przyczyniły się do zwiększenia oczekiwań wobec projektantów i wytwórców maszyn, budowli, pojazdów czy przedmiotów codziennego użytku. Obecnie bezpieczeństwo tych obiektów ceni się na równi z ich funkcjonalnością. To ważne osiągnięcie cywilizacyjne.

 

Polska w XXI wieku ma przed sobą ogromne perspektywy rozwoju. Tych szans nie wolno nam zaprzepaścić. Nasz kraj słynie z uzdolnionych inżynierów i innowatorów, ze znakomitej kadry naukowo-badawczej uczelni technicznych, a także z pełnych inwencji przedsiębiorców. Ufam, że państwo polskie w coraz większym stopniu będzie doceniać znaczący potencjał tych środowisk, że wzmocni politykę wspierania innowacyjności, ułatwiania wdrożeń rodzimej myśli technicznej w polskich zakładach przemysłowych oraz wzrostu środków przeznaczonych na badania naukowe i nowe technologie – również w tej niezwykle ważnej dziedzinie, jaką jest bezpieczeństwo obiektów antropogenicznych.

 

Życzę Państwu, aby dzisiejsza konferencja naukowo-techniczna była forum inspirującej, owocnej wymiany informacji i doświadczeń oraz by przyczyniła się do pogłębienia integracji środowiska polskich techników. Serdecznie wszystkich Państwa pozdrawiam.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.