przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 12 lipca 2018

List Prezydenta z okazji obchodów setnej rocznicy powołania Głównego Urzędu Statystycznego

List odczytała minister Halina Szymańska

Uczestnicy uroczystości

wręczenia odznaczeń państwowych

oraz

seminarium naukowego

„100 lat GUS. Historia i perspektywy na przyszłość”

w ramach obchodów setnej rocznicy powołania Głównego Urzędu Statystycznego

 

Szanowny Panie Prezesie!

Dostojni Goście – Reprezentanci Instytucji Międzynarodowych!

Szanowne Panie Minister! Szanowni Państwo!

 

Bez gruntownej wiedzy statystycznej, opartej na wielkiej liczbie różnorodnych danych, nie jest obecnie w stanie skutecznie funkcjonować żadne państwo. Tradycje statystyki sięgają czasów starożytnych, ale dopiero najnowsze wieki uczyniły ją nauką niezbędną dla planowania i kierowania procesami społeczno-gospodarczymi. Jest ogromnie wymowne, że wraz z jubileuszem stulecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę obchodzimy setną rocznicę utworzenia Głównego Urzędu Statystycznego. Oznacza to, że odrodzona Polska od samego początku wznoszenia fundamentów swej podmiotowości pragnęła być państwem nowoczesnym, w pełni gotowym do podejmowania rozwojowych wyzwań.

 

GUS stał się jednym z najwcześniej powołanych urzędów państwowych na drodze Polaków do niepodległości. Od 1918 roku funkcjonuje pod niezmienioną nazwą, wypełniając te same, bardzo istotne zadania publiczne. Dla wszystkich, którzy są współtwórcami dorobku tej zasłużonej instytucji, piękne tradycje GUS to wielki powód do dumy i chluby. Z okazji jubileuszu stulecia Urzędu składam Państwu najlepsze gratulacje, życzenia pomyślności oraz wyrazy uznania dla pełnionej przez Państwa misji publicznej. Wręczone dzisiaj odznaczenia państwowe są wyrazem głębokiej wdzięczności Rzeczypospolitej. Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratuluję. Chciałbym również podziękować naszym dostojnym gościom – wysokim przedstawicielom Eurostatu, ONZ i OECD – za obecność podczas dzisiejszej, ważnej dla Polaków uroczystości.

 

Cieszę się także, że w ramach jubileuszowych obchodów prowadzona jest wielowątkowa debata na II Kongresie Statystyki Polskiej, gdzie nasi rodzimi i zagraniczni eksperci dzielą się wiedzą, doświadczeniami i prognozami na przyszłość. Korzystając ze sposobności, pragnę serdecznie pozdrowić wszystkich biorących udział w Kongresie i złożyć życzenia owocnych obrad.

 

Historia i działalność GUS jest odbiciem historii Polski. Odkąd w 1921 roku opublikowany został pierwszy Rocznik Statystyki Rzeczypospolitej Polskiej, materiały te nieprzerwanie stanowią kompendium wiedzy o życiu naszego kraju. Jesteśmy dumni, że nawet w latach drugiej wojny światowej ukazał się tom Rocznika, wydany przez rząd RP na uchodźstwie w Londynie. Spisy powszechne GUS, przeprowadzone w okresie międzywojennym i po wojnie, prezentowały szeroki obraz polskiego społeczeństwa i gospodarki. Bez bogatych danych GUS nie byłyby możliwe przełomowe decyzje z okresu transformacji po roku 1989. Dzisiaj Główny Urząd Statystyczny, posługując się nowoczesnymi technologiami informatycznymi, prezentuje wysokie standardy międzynarodowe i z powodzeniem wypełnia oczekiwania polskiego państwa i obywateli. Raz jeszcze dziękuję wszystkim, którzy swoją pracą i zaangażowaniem pomnażają dorobek oraz prestiż tego Urzędu. Proszę przyjąć życzenia wszelkiej pomyślności i serdeczne pozdrowienia.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.