przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 15 lipca 2018

Prezydent: Ich tragiczna śmierć pozostaje w naszej pamięci niezabliźnioną raną

Uroczystości odsłonięcia pomnika śp. Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej w Kraśniku. List Prezydenta odczytała minister Halina Szymańska. fot. Michał Lenart

Uczestnicy i Organizatorzy
uroczystości odsłonięcia

Pomnika Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej
w Kraśniku

 

Szanowni Państwo!

 

Gromadzą się Państwo wokół pomnika, który wyraża naszą wspólną pamięć i cześć dla Ofiar katastrofy smoleńskiej – jednej z największych tragedii w najnowszych dziejach naszego narodu. Jej wspomnienie ciągle powoduje w nas głęboki ból i smutek. Mimo upływu czasu trudno pogodzić się ze straszliwą stratą, jaką pod Smoleńskiem poniosła Polska.

 

Zobacz także: Odsłonięcie pomnika śp. Lecha Kaczyńskiego i ofiar katastrofy smoleńskiej w Kraśniku Razem z Państwem łączę się w modlitwie i pochylam głowę na znak hołdu dla Ofiar katastrofy. Ich tragiczna śmierć pozostaje w naszej pamięci niezabliźnioną raną. Odeszli od nas Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Profesor Lech Kaczyński wraz z Małżonką, ostatni Prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych, ministrowie i generałowie, posłowie i senatorowie, oficerowie, urzędnicy i działacze społeczni. Zginęli w służbie Rzeczypospolitej. Pozostawione przez nich wzorce tworzą poruszającą lekcję patriotyzmu.

 

Zwłaszcza dzisiaj, gdy obchodzimy doniosły jubileusz stulecia odzyskania niepodległości, uświadamiamy sobie, jak wielką rolę odgrywa dziedzictwo polskiej historii dla czerpania inspiracji i budowania pomyślnego jutra. Jedną ze wspaniałych postaci, które na trwałe wpisały się do polskiego Panteonu, jest bez wątpienia śp. Prezydent Lech Kaczyński. Zawsze będzie On dla nas przykładem żarliwego i mądrego patriotyzmu, ofiarnej służby dla dobra polskiej racji stanu. Jego postawa, łącząca w sobie romantyzm wielkich celów i pozytywizm wytrwałej pracy, jest wskazówką, jak powinniśmy umacniać fundamenty naszej niepodległości. To postać, od której możemy się uczyć, co to jest honor, służba społeczna, obowiązek czynnego sprzeciwiania się złu oraz występowania w obronie słabszych. Każdy z nas zawdzięcza ogromnie wiele testamentowi Lecha Kaczyńskiego. Jestem dumny, że miałem zaszczyt blisko z Nim współpracować.

 

Składam wyrazy uznania wszystkim inicjatorom i współtwórcom tego pomnika. Jest on dowodem wdzięcznej pamięci, a zarazem deklaracją wartości, którymi pragnie się kierować społeczność Kraśnika. Pozostają Państwo wierni tradycji tego wielowiekowego miasta, w której zawierają się takie piękne karty jak opór stawiany szwedzkiemu najeźdźcy, walka w powstaniu styczniowym, zbrojne zmagania z niemieckim okupantem czy strajki w roku 1980 w obronie godności ludzkiej pracy. Dzisiejsza uroczystość stanowi wspaniałe świadectwo, że mieszkańcy Kraśnika stoją na straży tego wszystkiego, co tworzy polską tożsamość i gwarantuje pomyślny rozwój naszej Ojczyźnie. Proszę przyjąć gorące podziękowania oraz serdeczne pozdrowienia.

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

 

 

List Prezydenta odczytała minister Halina Szymańska, Szef Kancelarii Prezydenta RP.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.