przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 15 lipca 2018

Prezydent: Wolna Polska dziękuje za Lubelski Lipiec i czci jego bohaterów

Organizatorzy i Uczestnicy

obchodów 38. rocznicy Lubelskiego Lipca
w Lublinie

 

 

 

 

Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich przybyłych na obchody 38. rocznicy Lubelskiego Lipca. Spotykają się Państwo w miejscu, gdzie rozegrały się jedne z najważniejszych wydarzeń tamtych dni. To tutaj, dzięki zablokowaniu obrotnicy przed lokomotywownią, maszyniści zatrzymali ruch kolejowy w całym lubelskim węźle. Łącznie w regionie stanęło 150 fabryk, zakładów naprawczych i wydobywczych oraz innych przedsiębiorstw, a w strajkach wzięło udział 50 tysięcy pracowników.

 

Władze komunistyczne próbowały zapobiec rozpowszechnianiu wieści o wystąpieniach. Nie informowano o nich w mediach, wyłączano telefony. Lecz paradoksalnie właśnie to zablokowanie komunikacji – i w sensie transportu, i środków przekazu – uruchomiło dopiero prawdziwą komunikację: komunikację między ludźmi. Wiadomości o strajkach, podawane z ust do ust, szybko docierały do kolejnych miast i zakładów. Prawda o wysuwanych postulatach ekonomicznych i wolnościowych, o spokojnej i odpowiedzialnej postawie strajkujących, wreszcie o ustępstwach władz rozchodziła się w społeczeństwie. Polacy nabierali przekonania, że łącząc siły, mogą zmusić reżim do ustępstw.

 

Wspólne przeciwstawienie się władzy komunistycznej budowało poczucie solidarności. Nowa nadzieja rozlała się w sercach ludzi. Za przykładem Lubelszczyzny także w innych regionach podjęto strajki, w sierpniu zaś rozlały się one na cały kraj. Pokojowa rewolucja „Solidarności” na kilkanaście miesięcy objęła Polskę. I choć zryw został brutalnie stłumiony, a stan wojenny podtrzymał system zniewolenia na następną blisko dekadę, to atmosfera społeczna zmieniła się nieodwracalnie. Upadek reżimu stał się odtąd kwestią czasu.

 

Chcę dzisiaj w imieniu całego narodu wyrazić najwyższą cześć i wdzięczność bohaterom Lubelskiego Lipca: kolejarzom, mechanikom, kierowcom, górnikom i wszystkim pozostałym jego uczestnikom. To dzięki Państwa odwadze i determinacji jesteśmy dzisiaj ludźmi wolnymi i obywatelami Rzeczypospolitej, świętującej stulecie odzyskania niepodległości. Obecne uroczystości ściśle łączą się z jubileuszem odrodzenia Polski. I rok 1918, i 1980 zapisały się bowiem trwale w dziejach wolnościowych zmagań naszego narodu. Polacy obydwu tych epok walczyli – różnymi metodami – o własne suwerenne państwo, o prawo do samodzielnego decydowania o swoich sprawach. I w obu tych przypadkach odnieśli ostatecznie zwycięstwo.

 

Wierzę głęboko, że ten sam niepokorny, dumny, zwycięski, patriotyczny duch trwać będzie również w następnych pokoleniach. Niech umacnia go pamięć o wydarzeniach sprzed stu i sprzed trzydziestu ośmiu lat. Wolna Polska dziękuje za Lubelski Lipiec i czci jego bohaterów.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

List odczytała Irena Zofia Romaszewska, Doradca Prezydenta RP 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.