przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 20 lipca 2018

Życzenia urodzinowe dla Anny Chodakowskiej

Pani
Anna Chodakowska

 

 

 

 

 

Wielce Szanowna Pani!

 

Z okazji jubileuszu Pani urodzin pragnę przekazać najserdeczniejsze gratulacje i życzenia wszelkiej pomyślności. Proszę również przyjąć pełne szacunku podziękowanie za Pani dorobek artystyczny.

 

Od lat jest Pani uosobieniem aktorstwa wyrazistego i niezależnego. Tuż po ukończeniu studiów zadebiutowała Pani w Teatrze Małym – scenie Teatru Narodowego w Warszawie, zachwycając widzów wielowymiarową rolą Antygony w spektaklu Adama Hanuszkiewicza. Pani rola, wpisująca się w bogatą historię scenicznych interpretacji arcydzieła Sofoklesa, była świeża i niezwykle poruszająca. Stworzyła Pani sugestywną postać przekonaną o słuszności swoich moralnych wyborów. Myślę, że w pewnym stopniu wyrażała Pani wówczas nastroje wielu młodych ludzi stojących w obliczu napięć i kryzysów drugiej połowy XX wieku. Trwałe miejsce w historii polskiego teatru zajmuje także Pani rola w niezapomnianej inscenizacji „Balladyny”, gdzie zaprezentowała Pani szeroką gamę aktorskich możliwości. Grane przez Panią bohaterki romantyczne czy Szekspirowskie zawsze ujmowały szczerością i wewnętrzną głębią. Aby w pełni oddać obraz Pani dokonań, trzeba też przypomnieć o licznych rolach filmowych i telewizyjnych, o kreacjach w spektaklach Teatru Telewizji czy Pani udziale w słuchowiskach Polskiego Radia. Występując zarówno w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym, stale prezentuje Pani znakomity warsztat aktorski.

 

Na osobne wspomnienie zasługuje legendarna „Msza wędrującego”, w której wystąpiła Pani ponad trzy tysiące razy i której mądre przesłanie odkrywają kolejne pokolenia. Spektakl ten – zwłaszcza w trudnych dla Polaków latach 80. ubiegłego stulecia – stwarzał szczególnego rodzaju enklawę dla wielbicieli dobrej poezji, ale przede wszystkim dla ludzi spragnionych autentyczności i wolności, szukających ich poza zakłamaniem komunistycznego systemu. Bardzo się cieszę, że dla dobra polskiej kultury od lat pełni Pani aktorską misję, pozostając przy tym osobą wierną własnym przekonaniom, która konsekwentnie podąża obraną przez siebie drogą.

 

Raz jeszcze serdecznie Pani gratuluję i proszę o przyjęcie życzeń dobrego zdrowia i kolejnych artystycznych sukcesów.

 

Z wyrazami szacunku 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.