Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 5 sierpnia 2018

Życzenia Prezydenta RP dla Szczepana Siekierki

Wielce Szanowny Panie - Dostojny Jubilacie!

 

Z okazji pięknego jubileuszu 90. rocznicy Pańskich urodzin składam Panu serdeczne gratulacje i życzenia pomyślności. Proszę przyjąć również wyrazy szacunku oraz wielkie podziękowanie za wszystko, co swoją patriotyczną służbą przez tak długie lata ofiarował Pan i nadal niesie Pan w darze naszej Ojczyźnie.

 

Pański osobisty jubileusz zbiega się ze świętem całej polskiej wspólnoty, jakim jest stulecie odzyskania niepodległości. To właśnie ludziom takim jak Pan – nieugięcie kierującym się w życiowych działaniach dewizą „Bóg-Honor-Ojczyzna” – niepodległa Rzeczpospolita zawdzięcza swój dziejowy sukces, trwanie i rozwój.

 

Już jako kilkunastolatek doświadczył Pan wstrząsających przeżyć i musiał zdać dramatyczny życiowy egzamin – w szeregach Armii Krajowej i polskiej samoobrony mężnie chronił Pan współrodaków przed napaściami ukraińskich nacjonalistów. Ludobójstwo dokonane na Polakach zamieszkujących Kresy Południowo-Wschodnie to jeden z najtragiczniejszych rozdziałów naszej historii w czasie II wojny światowej. Nigdy nie zapomnimy o ofiarach tej okrutnej eksterminacji. W 75. rocznicę „krwawej niedzieli”, stanowiącej apogeum i symbol zbrodni wołyńskiej, udałem się na Ukrainę, aby na ziemi, która była miejscem męczeństwa naszych rodaków, oddać im hołd, modlić się i złożyć dowody pamięci.

 

W imieniu Rzeczypospolitej pragnę wyrazić Panu głęboką wdzięczność za to, że nieprzerwanie od wielu lat pozostaje Pan świadkiem prawdy o zbrodni wołyńskiej. Swoją działalnością społeczną i edukacyjną, licznymi publikacjami i zaangażowaniem w sympozja naukowe upowszechnia Pan wiedzę o tej tragedii, która wciąż domaga się pełnego odsłonięcia oraz rozliczenia. Jako długoletni Prezes Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów oddaje Pan wybitne zasługi Polsce, pogłębiając historyczną samoświadomość naszego narodu i przeciwdziałając fałszowaniu informacji dotyczących trudnych wątków w relacjach polsko-ukraińskich. Wyrazem uznania dla kierowanego przez Pana Stowarzyszenia stał się zaszczytny tytuł „Kustosza Pamięci Narodowej”.

 

Raz jeszcze dziękuję za Pańską służbę publiczną, za wszystkie dowody ofiarnego patriotyzmu. Proszę przyjąć życzenia dobrego zdrowia, wielu sił, niesłabnącej energii i pogody ducha, a także kolejnych ważnych dokonań. Serdeczne słowa kieruję również do Pana najbliższych, do przyjaciół i współpracowników, którzy uczestniczą w świętowaniu Pańskiego jubileuszu. Wraz życzeniami wszelkiej pomyślności przesyłam Panu serdeczne pozdrowienia.

 

Z wyrazami głębokiego szacunku i sympatii,

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

Poleć znajomemu