przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 15 sierpnia 2018

List Prezydenta z okazji prawykonania „Symfonii Niepodległości” Sebastiana Perłowskiego na Wawelu

Organizatorzy i Publiczność

prawykonania

„Symfonii Niepodległości”

Sebastiana Perłowskiego

Zamek Królewski na Wawelu

 

 

Ekscelencjo Księże Arcybiskupie!

Szanowny Panie Dyrektorze!

Szanowni Państwo!

 

Z ogromną przyjemnością przesyłam serdeczne pozdrowienia twórcy, wykonawcom oraz gościom uroczystego prawykonania kompozycji Sebastiana Perłowskiego – „Symfonii Niepodległości”.

 

Zobacz także: Doradca Tadeusz Deszkiewicz na koncercie „Symfonia Niepodległości” To dla mnie satysfakcja, że w Roku Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej mają Państwo możliwość być odbiorcami dzieła, które jednoczy i z pewnością głęboko poruszy – muzyki skomponowanej właśnie z okazji wielkiego narodowego jubileuszu. Pokazuje to, że udział w tych obchodach może mieć wieloraki charakter.

 

Jestem przekonany, że pięcioczęściowa ,,Symfonia Niepodległości”, wykonana przez znakomitych muzyków: solistów, chór i orkiestrę pod batutą samego kompozytora, Pana Sebastiana Perłowskiego, wzbogacona tekstami wybitnych polskich poetów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Władysława Broniewskiego, z motywami muzycznymi zaczerpniętymi m.in. z „Bogurodzicy”, ale także polskiego, reprezentacyjnego poloneza – będzie dla słuchaczy wielkim przeżyciem, zarówno artystycznym, jak i patriotycznym.

 

Nieprzypadkowe pozostają także czas i miejsce prawykonania „Symfonii Niepodległości”. Nie ma bowiem wielu takich miejsc jak wawelskie wzgórze, jak czcigodna siedziba królewska, gdzie wielowiekowy majestat państwa polskiego przenika się z duchem niepodległości. Gdzie obok znamienitych władców Polski spoczywają wielcy bohaterowie naszego narodu
i najwybitniejsi twórcy polskiej kultury.

 

Także i dzień dzisiejszy – 98. rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej i Święto Wojska Polskiego – kieruje nasze emocje i myśli szczególnie ku tym, dzięki którym wolna i niepodległa Rzeczypospolita jest rzeczywistością. Tym, którzy przed niemal stu laty wnieśli swój wkład w tę swoistą dziejową symfonię niepodległości.

 

Dziękuję twórcy „Symfonii”, wykonawcom i organizatorom dzisiejszego wyjątkowego koncertu. Wszystkim Państwu pragnę życzyć niezapomnianych wrażeń.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.