przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 30 listopada 2015

List prezydenta na pogrzebie śp. Profesora Andrzeja Ciechanowieckiego

Uczestnicy uroczystości pogrzebowych

śp. Profesora Andrzeja Ciechanowieckiego

w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego

w Krakowie-Mistrzejowicach

 
Szanowni Państwo!
 

Z głębokim smutkiem żegnamy dzisiaj śp. Profesora Andrzeja Ciechanowieckiego. Odszedł od nas wybitny znawca sztuki, zasłużony mecenas kultury polskiej, kawaler Orderu Orła Białego. Wielki Polak i Europejczyk.

 

Profesor Ciechanowiecki od młodości pragnął służyć Ojczyźnie. Uczestniczył jako ochotnik w wojnie obronnej 1939 roku, następnie brał udział w podziemnym życiu intelektualnym i konspiracji zbrojnej, walczył w powstaniu warszawskim. Kiedy zaś losy Rzeczypospolitej zostały rozstrzygnięte przez światowe mocarstwa ponad głowami Polaków, poświęcił się pracy naukowej i obronie polskiego dziedzictwa i tożsamości kulturowej. Wobec sowieckiej dominacji nad Ojczyzną kultura stała się bowiem jednym z najważniejszych pól zmagań o duszę narodu i umacnianie naszych związków z cywilizacją europejską.

 

Więzień stalinizmu, wyemigrowawszy na Zachód, niestrudzenie gromadził rozproszone polskie dzieła sztuki, tworząc kolekcję o ogromnej wartości artystycznej i historycznej. Propagował na obczyźnie wiedzę o naszych dziejach i dorobku kulturowym. Aktywnie wspierał dążenia niepodległościowe rodaków w kraju podczas stanu wojennego. Był też hojnym dobroczyńcą Kościoła katolickiego, między innymi jako współfundator tutejszej świątyni. Kiedy zaś reżim komunistyczny chylił się ku upadkowi, uczynił swoje bezcenne zbiory wspólnym dobrem Polaków, dzięki czemu od blisko trzydziestu lat są one ozdobą Zamku Królewskiego w Warszawie oraz innych muzeów i instytucji państwowych.

 

Za te wspaniałe zasługi pragnę dzisiaj w imieniu całego narodu polskiego złożyć Zmarłemu wyrazy wdzięczności. Profesor Andrzej Ciechanowiecki pozostanie na zawsze w naszej pamięci jako przykład uczonego i patrioty, który swoją wiedzę, mądrość i talent oddał na służbę Ojczyźnie. Cześć Jego pamięci!

 

Rodzinie, przyjaciołom i współpracownikom Zmarłego składam z serca płynące wyrazy głębokiego współczucia.

 
Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.