Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 21 sierpnia 2018

Brunon Zwarra – wspomnienie i pożegnanie

Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu Brunona Zwarry – jednego z ostatnich przedstawicieli międzywojennego pokolenia Polaków-gdańszczan. Żegnamy człowieka, który jak mało kto doświadczył i zaświadczył o okrucieństwie i niesprawiedliwości dziejów wobec zwykłych skromnych ludzi, którzy chcieli jedynie być wolni i zachować swoją tożsamość.

 

Kaszub z pochodzenia, z odruchu serca i woli wierny syn Rzeczypospolitej, dzielił Brunon Zwarra dramatyczne losy polskich mieszkańców Wolnego Miasta Gdańska. Prześladowany przez hitlerowską III Rzeszę Niemiecką, więziony w obozach koncentracyjnych Stutthof i Sachsenhausen, również po wojnie był świadkiem szykan reżimu komunistycznego wobec pomorskich Polaków. Na własne oczy oglądał masowe zbrodnie. Widział terror, ból i strach – nadludzkie próby, którym straszny wiek XX poddał miliony rodaków. Widział ucieczkę i zdradę. Widział heroizm, wierność i ofiarę.

 

Wszystko to zawarł w swoich książkach, które zaczął publikować późno, w odruchu solidarności z tymi, którym nie dane było opowiedzieć swoich historii. Kierowało nim zawsze poczucie powinności i lojalności względem przedwojennej gdańskiej Polonii i kaszubskiego ludu. Pisał o sprawach często przemilczanych i niewygodnych, wygłaszał sądy często niepopularne i kontrowersyjne. Jego wyraziste wizje i opinie wyrastały z przeżyć osobistych bądź miały mocne oparcie w wytrwale zbieranych relacjach. Budziły niekiedy zdziwienie, niezrozumienie, niedowierzanie, ale też głęboki szacunek.

 

Brunon Zwarra pozostanie w naszej pamięci jako kronikarz losów polskich, kaszubskich mieszkańców Gdańska i Pomorza, którym dane było iść przez życie drogą wyjątkowo trudną i wciąż zbyt mało znaną. Świadectwo, które złożył o nich Zmarły, będzie trwać jako cenne źródło wiedzy o historycznej tożsamości oraz o społecznym i kulturowym obliczu tak drogiej mu rodzinnej ziemi.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 


Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, za wybitne zasługi na rzecz upamiętniania historii miasta i ludności Gdańska nadał pośmiertnie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Brunonowi Albrechtowi Zwarrze - wybitnemu polskiemu publicyście, autorowi książek o historii Gdańska, więźniowi niemieckich obozów koncentracyjnych, zmarłemu 14 sierpnia br. w Gdańsku.

 

 
Poleć znajomemu