Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 25 sierpnia 2018

List z okazji 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

  |   Minister Adam Kwiatkowski odczytał podczas koncertu finałowego zakopiańskiego festiwalu list Prezydenta RP. Fot. Urząd Miasta Zakopane. Minister Adam Kwiatkowski odczytał podczas koncertu finałowego zakopiańskiego festiwalu list Prezydenta RP. Fot. Urząd Miasta Zakopane. Minister Adam Kwiatkowski odczytał podczas koncertu finałowego zakopiańskiego festiwalu list Prezydenta RP. Fot. Urząd Miasta Zakopane.

Organizatorzy i Uczestnicy
50. Międzynarodowego Festiwalu
Folkloru Ziem Górskich
w Zakopanem


 

 

Szanowny Panie Burmistrzu!
Szanowni Państwo!

 

Z radością przyjąłem wiadomość, że już po raz pięćdziesiąty w Zakopanem odbywa się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Serdecznie witam i pozdrawiam wszystkich uczestników, którzy przybyli z całego świata, by cieszyć się wspólnym świętowaniem i dzielić się swoją muzyką, sztuką, tańcem i rzemiosłem. Fenomen zakopiańskiego Festiwalu wyprzedził swoją epokę, budując relacje między ludźmi gór wszystkich kontynentów na długo zanim umożliwiły to media społecznościowe. Festiwal był i jest miejscem spotkania oraz dialogu ponad barierami geograficznymi, kulturowymi i językowymi.

 

Góry są wielką szkołą charakteru. Uczą pokory i wytrwałości, ale także odpowiedzialności za siebie i za innych. Dlatego poczucie wspólnoty i przywiązanie do swojej małej ojczyzny wyróżnia górali na całym świecie. Nie oznacza to jednak, że społeczności te są zamknięte czy wyobcowane. Przeciwnie, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich jest dowodem, że pielęgnowanie własnych tradycji jest wielkim bogactwem, które może nas do siebie zbliżać.

 

Jubileuszowa edycja Festiwalu zbiega się z naszym wielkim narodowym jubileuszem stulecia odzyskania niepodległości. To także setna rocznica proklamowania Rzeczypospolitej Zakopiańskiej, które poprzedziło odrodzenie się niepodległego państwa polskiego. Sto lat temu mieszkańcy Podhala wzięli odpowiedzialność za swój los, dając wyraz temu, co jest głęboko wpisane w góralski charakter: dążeniu do samostanowienia i przywiązaniu do własnych korzeni. To postawa, która jest dziś dla nas nieocenioną wartością. W dobie globalizacji i większej niż kiedykolwiek łatwości nawiązywania kontaktów to właśnie tożsamość jest tym, co nas wyróżnia, co sprawia, że możemy być atrakcyjni, że mamy coś do zaoferowania innym. Dlatego tak cenna jest inicjatywa Festiwalu, który sięga do źródeł kultury ludowej, by wydobyć to, co najlepsze, z lokalnych tradycji ziem górskich różnych krajów Europy i świata.

 

Niech to wielkie święto różnorodności inspiruje nas do poszukiwania ducha wspólnoty, abyśmy mogli razem budować świat oparty na pokojowym współistnieniu. Wszystkich organizatorów i uczestników tegorocznego jubileuszowego Festiwalu serdecznie pozdrawiam.

 

Z wyrazami szacunku

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda
 

Podczas koncertu finałowego zakopiańskiego festiwalu list odczytał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski.

Poleć znajomemu