Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 26 sierpnia 2018

List Prezydenta z okazji 100. rocznicy powołania Ochotniczej Straży Pożarnej w Kościelisku

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości 100. rocznicy powołania
Ochotniczej Straży Pożarnej
w Kościelisku

 

 


Szanowny Panie Prezesie!
Szanowne Druhny, Szanowni Druhowie!
Szanowni Państwo!

 

Rok 2018 jest rokiem szczególnym dla nas, Polaków. Mija stulecie od wydarzeń, dzięki którym nasz kraj po 123 latach odzyskał niepodległość. Było to zwieńczeniem wytrwałej pracy i walki kilku pokoleń naszych przodków. W wielkie dzieło budowy odrodzonej Rzeczypospolitej energicznie włączyły się też organizacje pożarnicze, często będące miejscem, wokół którego skupiało się życie lokalnej społeczności. Jednocześnie, ze względu na liczebność oraz wysoki stopień wyszkolenia swoich członków, były one istotnym wsparciem dla młodego państwa polskiego.

 

Dla mieszkańców Kościeliska rok 2018 to również rok obchodów stulecia działalności miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. W 1918 roku Wasi ojcowie postanowili w tej małej góralskiej wiosce stworzyć oddział strażacki, który zgodnie z dewizą „Bogu na chwałę, ludziom ku pomocy” miał pomagać wszystkim poszkodowanym przez ogień i inne żywioły. Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kościelisku to jednak nie tylko walka z pożarami czy powodziami. To również ogromny wkład w budowanie lokalnej tożsamości. To udział w integracji miejscowej społeczności i uczestnictwo we wszystkich ważnych dla mieszkańców wydarzeniach i inicjatywach, działaniach edukacyjnych oraz akcjach charytatywnych. To także pewnego rodzaju sztafeta pokoleń, to przekazywanie z ojca na syna strażackiej tradycji.

 

Szanowne Druhny! Szanowni Druhowie! Służba w straży pożarnej to nie tylko pasja i satysfakcja z wykonanej pracy, to również codzienny trud, odpowiedzialność i gotowość do udzielania wsparcia potrzebującym, bez względu na okoliczności. Wasza działalność traktowana jest w społeczeństwie z najwyższym szacunkiem. Wielokrotnie dowiedliście, że jesteście ludźmi kompetentnymi i profesjonalnie przygotowanymi do wypełniania obowiązków, a dzięki Wam mieszkańcy gminy Kościelisko i powiatu tatrzańskiego mogą czuć się bezpiecznie. Dziś, w dniu jubileuszu chciałbym życzyć przychylności św. Floriana, bezpiecznej służby, dobrego zdrowia, szczęścia w życiu osobistym oraz wszelkiej pomyślności dla Was i Waszych bliskich. Niech pełniona służba prócz wyzwań przynosi także sukcesy i satysfakcję, motywujące do działań na rzecz Waszej społeczności i całej Ojczyzny.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

Poleć znajomemu