przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 30 sierpnia 2018

„Nie ma historii powszechnej Europy i świata bez uwzględnienia roli polskiego Sierpnia”

Minister Halina Szymańska odczytała list Prezydenta RP do uczestników obchodów 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, powstania NSZZ „Solidarność” oraz 30. rocznicy strajków szczecińskich.

Uczestnicy i Organizatorzy uroczystych obchodów

38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych,

powstania NSZZ „Solidarność”

oraz

30. rocznicy strajków szczecińskich

w Szczecinie

 

Szanowny Panie Przewodniczący!

Szanowni Państwo!

 

Zobacz także: Odznaczenia z okazji 30. rocznicy zakończenia strajków szczecińskich oraz 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych Polski Sierpień to jedno z najważniejszych doświadczeń, zapisanych w narodowej pamięci. W tym roku – w setną rocznicę odzyskania niepodległości – patrzymy na nie ze szczególnej perspektywy. Widzimy, jak bardzo Sierpień’80 jest odbiciem polskiego ducha i tożsamości. Jak jest wpisany w narodowe dzieje, których głównym wątkiem niezmiennie pozostaje umiłowanie wolności, walka ze złem i niesprawiedliwością. Sierpień’80, jako zwycięska rewolucja serc i sumień, jest rozwinięciem najlepszych polskich tradycji.

 

Szczecin należy do najważniejszych miejsc, gdzie kształtowała się wtedy historia naszej Ojczyzny. To miasto było także jednym z najbardziej niepokornych wobec komunistycznej władzy i najciężej doświadczonych. Tragiczne ofiary poniesione w 1970 roku nie powstrzymały społeczności pracowników i mieszkańców Szczecina przed ponawianiem protestów.


Przeciwnie – stały się patriotycznym i moralnym zobowiązaniem. Właśnie dlatego głos strajkujących w Szczecinie w sierpniu 1980 roku zyskał tak wielką wagę. Uświadamiał także rządzącym, że mają do czynienia z solidarnościowym protestem w skali całego Wybrzeża i kraju. To tutaj, w Szczecinie, podpisane zostało pierwsze z Porozumień Sierpniowych, stanowiących zasadniczy wyłom w komunistycznym systemie. To tu narodziło się jedno z głównych źródeł NSZZ „Solidarność”. Nie ma historii polskiego Sierpnia bez uwzględnienia roli Szczecina, tak jak nie ma historii powszechnej Europy i świata bez uwzględnienia roli polskiego Sierpnia.

 

Szczecin przywołuje także inne ważne wspomnienie. Obchodzimy właśnie 30. rocznicę strajków szczecińskich w 1988 roku. Miały one ogromne znaczenie dla urzeczywistnienia fundamentalnych przemian w Polsce. Na trudnej drodze do wolności stanowiły jeden z finalnych kroków. Akcja strajkowa podjęta przez tysiące szczecińskich portowców, pracowników komunikacji miejskiej oraz Zakładów Budownictwa Kolejowego doprowadziła do przełomu. Komunistyczna władza sięgnęła początkowo po brutalną siłę, ale cofnęła się, widząc determinację protestujących. Pod społecznym naciskiem wybrano drogę rozmów, prowadzącą do legalizacji „Solidarności” i wszystkich zmian, które zapisały się w podręcznikach historii. Polska jest winna szczególną wdzięczność szczecińskim bohaterom tamtego czasu jako ważnym współtwórcom dziejowego zwycięstwa. Ciągle jeszcze zbyt mało upowszechniona jest pamięć o tych zasługach Szczecina, a przecież tutejszy protest w 1988 roku był najdłuższym strajkiem okupacyjnym w historii PRL i miał wielką moc sprawczą.

 

Składam wyrazy czci wszystkim, którzy tutaj, w Szczecinie i w regionie zachodniopomorskim prowadzili Polskę drogą ku wolności i niepodległości. Serdecznie gratuluję dzisiaj odznaczonym i dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej. Cieszę się, że środowisko związkowe oraz społeczność Szczecina i Pomorza Zachodniego daje tak wiele dowodów przywiązania do ideałów „Solidarności”. Zawsze musimy je rozumieć jako fundament wolnej Polski, jako wybiegający w przyszłość sposób myślenia o Rzeczypospolitej suwerennej, silnej, sprawiedliwej i nowoczesnej. Wspólnie ją tworzymy. Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników dzisiejszej uroczystości.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.