Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 10 września 2018

List Prezydenta na uroczystości pogrzebowe śp. ks. abp. Szczepana Wesołego

Uczestnicy uroczystości pogrzebowych

śp. Księdza Arcybiskupa Szczepana Wesołego
w Katowicach

 

 

 

 

Eminencjo Księże Prymasie!
Ekscelencje Księża Biskupi!
Czcigodny Księże Proboszczu! Czcigodni Kapłani!
Szanowni Uczestnicy uroczystości pogrzebowych!

 

Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci śp. Księdza Arcybiskupa Szczepana Wesołego, żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, uczestnika Soboru Watykańskiego II, wieloletniego duszpasterza Polonii, doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, odznaczonego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego.

 

Droga życiowa Księdza Arcybiskupa nierozerwalnie związana była z losami naszej Ojczyzny. Wcielony przymusowo do armii niemieckiej i wysłany na front zachodni zbiegł, by walczyć
w szeregach Polskich Sił Zbrojnych w Algierii i Włoszech. Po wojnie pracował i uczył się, a następnie rozpoczął studia teologiczne w Rzymie i przyjął święcenia kapłańskie. Był zaangażowany w upowszechnienie postanowień Soboru Watykańskiego II i upamiętnienie tysiąclecia chrztu Polski. W roku 1967 objął kierownictwo Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Emigracyjnego w Rzymie, a rok później został biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej z przeznaczeniem do pracy wśród Polonii. Niósł pomoc i duszpasterską posługę Polakom, których los rzucił w najodleglejsze zakątki kuli ziemskiej. Dzięki Jego staraniom nasi rodacy mieszkający za granicą mogli czuć się prawdziwą wspólnotą i doświadczać jedności. Szczególną troską otaczał tych, którzy znaleźli się we Włoszech, zwłaszcza w Rzymie. Sam żyjąc na emigracji, dawał przykład wielkiego umiłowania Ojczyzny. Był bliskim współpracownikiem św. Jana Pawła II. Jako duszpasterz Polonii odbywał niezliczone podróże, podczas których spotykał się z polskimi emigrantami i uczestniczył w uroczystościach religijnych organizowanych przez wspólnoty polonijne. Również po przejściu na emeryturę nie przestał odwiedzać rodaków na całym świecie.

 

W Jego osobie żegnamy niestrudzonego krzewiciela polskości i strażnika wartości chrześcijańskich. W roku stulecia odzyskania niepodległości Rzeczpospolita żegna wielkiego patriotę i syna górnośląskiej ziemi, zasłużonego kapłana, który zgodnie z przyjętą przez siebie dewizą: „Będę służył z radością”, do końca gorliwie pełnił swoją duszpasterską posługę. Jego życzliwość i zaangażowanie w sprawy Polaków mieszkających za granicą pozostaną zawsze w naszej wdzięcznej pamięci. Rodzinie i Bliskim śp. Księdza Arcybiskupa Szczepana Wesołego składam wyrazy głębokiego współczucia. Wierzę, że pamięć o Jego dokonaniach będzie trwała, umacniając ducha jedności wśród naszych rodaków na wszystkich kontynentach.

 

Łączę się z Państwem w modlitwie,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

List odczytał Sekretarz Stanu w KPRP Adam Kwiatkowski.

Poleć znajomemu