Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 16 września 2018

List Prezydenta z okazji odsłonięcia Pomnika Pamięci Emigracji Polskiej w Halifaksie

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości odsłonięcia

Pomnika Pamięci Emigracji Polskiej

w Halifaksie, Kanada

 

 

Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam uczestników uroczystości odsłonięcia pomnika Pamięci Emigracji Polskiej w Halifaksie. Jesteśmy dumni, że nasi rodacy, dla których Kanada stała się nową ojczyzną, przyczynili się do jej powstania i rozkwitu. Pierwsi Polacy przybyli do Kanady już w XVII i XVIII wieku. Znamy ich nazwiska. To między innymi syn gdańskiego kupca Andrzej Wilk czy polski kartograf Karol Błaszkowicz. W roku 1867 do Parlamentu Kanady wybrany został pierwszy polski poseł, Aleksander Edward Kierzkowski, zaś w roku 1841 przybył tu Kazimierz Gzowski, budowniczy dróg i mostów, którego pomnik zdobi dziś nazwany jego imieniem park w Toronto.

 

Nasza wspólna historia to także dzieje czynu zbrojnego. Przed dwoma laty odwiedziłem w Niagara-on-the-Lake jedyny polski cmentarz wojskowy w Ameryce Północnej, na którym pochowani są żołnierze Błękitnej Armii generała Józefa Hallera. To pamiątka po czasie, kiedy w latach pierwszej wojny światowej, dzięki życzliwości władz kanadyjskich, Niagara-on-the-Lake stało się polskim miastem, symbolem braterstwa obu naszych narodów
i polskiego wkładu w budowanie wolnego świata.

 

Dziś Polonia w Kanadzie to ponad milion osób, z których wiele utrzymuje żywe kontakty z Polską. To prężnie działające organizacje polonijne, które podejmują działalność kulturalną, służącą zachowaniu polskości i promowaniu polskiej kultury, ale także inicjatywy gospodarcze, przyczyniające się do zwiększenia naszej wymiany handlowej i wzrostu inwestycji.


To olbrzymi potencjał i wielka wartość dla Polski, ale także dla naszych kanadyjskich przyjaciół, o czym świadczy odsłonięty dziś pomnik. Cieszę się, że w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w tak eksponowanym miejscu stanął przywieziony z Polski głaz upamiętniający wszystkich, którzy przybyli z Polski do Kanady, często właśnie przez port w Halifaksie.

 

Chcemy utrzymywać i rozwijać jak najbliższe więzi z naszymi rodakami na całym świecie. Polonia kanadyjska zajmuje tu miejsce szczególne. My, Polacy mieszkający w kraju, jesteśmy dumni z Państwa dorobku. Wnosząc twórczy wkład w gospodarkę, naukę i kulturę Kanady, pozostają Państwo wciąż Polakami. Obchodzą Państwo polskie święta, kultywują polskie obyczaje, wystawiają polskie sztuki, wykonują muzykę polskich kompozytorów. Przekazują Państwo polskość swoim dzieciom i wnukom, ucząc miłości do ziemi przodków. Za to umiłowanie Polski i za Państwa troskę o sprawy naszej Ojczyzny chcę dziś bardzo gorąco podziękować.

 

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego monumentu. Przede wszystkim Konsulowi Honorowemu Rzeczypospolitej Polskiej w Halifaksie, inicjatorowi budowy pomnika. Dziękuję też ofiarodawcom, którzy wzięli udział w zbiórce funduszy. Szczególne słowa wdzięczności kieruję do władz i służb Nowej Szkocji, które wsparły budowę i odsłonięcie pomnika. Wierzę, że będzie on trwałym śladem obecności Polaków w Kanadzie oraz inspiracją do coraz lepszej współpracy między naszymi krajami.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

 

List został odczytany przez Sekretarza Stanu w KPRP Andrzeja Derę. 

 

Poleć znajomemu