przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 15 września 2018

List Prezydenta RP do Uczestników i Organizatorów XXII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Leśników na Jasną Górę

Uczestnicy i Organizatorzy

XXII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Leśników
na Jasną Górę

 

 

 

 

Ekscelencjo, Księże Biskupie!
Szanowny Panie Dyrektorze!
Szanowni Państwo!

 

Pozdrawiam uczestników XXII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Leśników na Jasną Górę. To ważne wydarzenie, które jest przejawem silnych więzi łączących Państwa społeczność z głęboko zakorzenioną tradycją, a także z poczuciem polskości. 

 

Ludzi związanych z leśnictwem wyróżnia nie tylko szeroka wiedza służąca sprawnej realizacji wielu trudnych zadań, ale również troska o naturę i konsekwentna działalność edukacyjna, której celem jest pogłębianie świadomości ekologicznej Polaków. Leśnicy pomagają zrozumieć otaczającą nas przyrodę, uświadamiają, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za ochronę naturalnego dziedzictwa. Tak właśnie postrzegam etos służby leśniczej, która od lat cieszy się szacunkiem i społecznym zaufaniem. Na budowanie tej pozycji zapracowały pokolenia osób zasłużonych w wytężonym wysiłku na rzecz polskich lasów. Dziś kontynuują Państwo to wspaniałe zadanie, mając na uwadze pomyślną przyszłość Rzeczypospolitej.

 

W tym roku obchodzimy szczególny jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wspominamy bohaterów, którzy swój głęboko uświadomiony patriotyzm przekuli w konkretne czyny. Ich marzeniem było zbudowanie bezpiecznej, zamożnej i silnej Ojczyzny, troszczącej się także o nasze naturalne dobra.

 

Chcę przypomnieć pokolenia leśników, którzy walczyli o wolną Polskę z zaborcami i odbudowywali odrodzone państwo, a także przeciwstawiali się niemieckiemu oraz sowieckiemu okupantowi. Niektórzy za swą niezłomność zapłacili najwyższą cenę, wielu dosięgły prześladowania i represje. Wszyscy oni udowodnili, że bycie leśnikiem to nie tylko zawód, ale również pełna miłości do Ojczyzny postawa, która powinna inspirować współczesnych. Ta troska o dobro wspólne niezmiennie łączy się z przekonaniem o tym, że Lasy Państwowe – jako najlepsza w Europie forma gwarantująca racjonalną gospodarkę leśną – powinny podlegać szczególnej ochronie państwa i pozostać jego własnością.

 

Chciałbym skierować słowa uznania i wdzięczności za profesjonalizm i oddanie, z jakim pielęgnują Państwo najlepsze tradycje leśne. Życzę Państwu sukcesów w dalszej służbie, a także wszystkiego, co najlepsze w życiu osobistym i rodzinnym. Raz jeszcze serdecznie Państwa pozdrawiam.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej,

Andrzej Duda

 

 

List odczytał Doradca Prezydenta RP – Paweł Sałek.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.