Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 15 września 2018

List Prezydenta RP z okazji jubileuszu 65-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

       Organizatorzy oraz Uczestnicy

       Koncert Galowego z okazji jubileuszu
       65-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”
       im. Stanisława Hadyny
       w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej
       w Warszawie

 

Szanowni Państwo!

 

serdecznie pozdrawiam dostojnych gości przybyłych na dzisiejszą uroczystość. Z okazji pięknego jubileuszu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” pragnę przekazać gratulacje i wyrazić niezmierną wdzięczność Kierownictwu i Radzie Programowej „Śląska”, byłym i obecnym artystom – członkom baletu, chóru i orkiestry Zespołu – a także jego wszystkim przyjaciołom – osobom i instytucjom – za Państwa niezwykle ważną i cenną pracę, dzięki której „Śląsk” stał się naszym narodowym dobrem. 

 

Założony przez wybitnego organizatora życia muzycznego, kompozytora i dyrygenta Stanisława Hadynę Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” należy do najwspanialszych polskich zespołów artystycznych. Od sześćdziesięciu pięciu lat nie tylko ukazuje piękno tradycyjnego folkloru śląskiego, ale wciąż poszerza repertuar o nowe obszary i gatunki muzyczne, inspiruje i ujmuje niezwykłą energią. Już od pierwszych występów „Śląsk” odnosił sukcesy, stał się wspaniałą wizytówką regionu i fenomenem na skalę całego kraju. Koncerty z udziałem Zespołu gromadziły rzesze melomanów ceniących śpiewy i tańce, w których tak pięknie wybrzmiewa nasz narodowy duch.

 

W niejednym polskim domu pieśni w wykonaniu „Śląska” słuchano z gramofonowych płyt, zachwycając się profesjonalizmem i unikalną wrażliwością. Dziś zarówno dawne, jak i współczesne nagrania znaleźć można na nowszych nośnikach, a sam Zespół niezmiennie gości na scenie, urzekając kolejne pokolenia widzów w Polsce i na całym świecie.

 

Chcę podkreślić, że odnoszący sukcesy Zespół to konkretni ludzie, ich pasje i zainteresowania, ale także ciężka praca polegająca na samodoskonaleniu, stawianiu sobie coraz nowych wyzwań, a przede wszystkim na konsekwentnym dążeniu do celu. Myślę, że w ten właśnie sposób wyraża się etos solidnej, ofiarnej pracy dla dobra wspólnego, która tak głęboko wpisana jest w śląską tradycję i której polska państwowość tak wiele zawdzięcza.   

 

To bardzo wymowne, że dzisiejszy jubileusz zasłużonego dla narodowej kultury „Śląska” obchodzony jest w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszak powstańcy śląscy, którzy w trzech bohaterskich zrywach mężnie walczyli o prawo do zachowania polskiej tożsamości, występowali w obronie wielowiekowej śląskiej tradycji jako integralnej części polskiej kultury i narodowego dziedzictwa. Udało się to dzięki niezłomności i ogromnej determinacji Ślązaków. Bogactwo śląskiej tradycji, pielęgnowanej w domach i stanowiącej o odwiecznych związkach z Rzecząpospolitą, to nasz wspólny skarb, który zasługuje na ochronę, wdzięczną pamięć i szacunek.

 

Raz jeszcze pragnę podziękować za to, że piękny i zróżnicowany, a w rezultacie – pełny obraz śląskiej krainy od sześćdziesięciu pięciu lat malowany jest przez „Śląsk” zakorzenionymi w kulturze ludowej pieśniami, w tym wieloma pieśniami patriotycznymi, oraz wspaniałą choreografią. Składam raz jeszcze serdeczne gratulacje Kierownictwu i członkom Zespołu, życząc wielu udanych występów w przyszłości.

 

Wszystkich Państwa bardzo serdecznie pozdrawiam i życzę wspaniałych przeżyć artystycznych podczas dzisiejszego wieczoru.

 

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List odczytał Doradca Prezydenta RP – Tadeusz Deszkiewicz

Poleć znajomemu