Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 14 września 2018

List z okazji 1. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych

Minister Wojciech Kolarski odczytał list Prezydenta z okazji 1. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Fot. Wojciech Grzędziński/NIFC

Organizatorzy i Uczestnicy

Koncertu Laureatów
1. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego
na Instrumentach Historycznych
w Filharmonii Narodowej

 

 

Szanowni Państwo!

 

Bardzo serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników dzisiejszego Koncertu Laureatów 1. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych.

 

To niezwykłe artystyczne wydarzenie odbywa się w szczególnym dla nas roku, gdy świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Trudno wyobrazić sobie obchody tego wielkiego narodowego jubileuszu bez muzyki Chopina, która jest jednym z najbardziej uniwersalnych i ponadczasowych wyrazów polskości.


To ona pozwoliła nam zachować tożsamość i pamięć, budziła tęsknotę za wolnością i podnosiła na duchu w chwilach zwątpienia. Chopin był też jednym z tych wielkich kompozytorów, którzy nadawali nowy kształt europejskiej wrażliwości, wprowadzając do niej styl narodowy, zakorzeniony w ojczystej kulturze i tradycji. Pod tym względem jego twórczość pozostaje wciąż aktualna jako część wielkiego dziedzictwa Europy będącej wspólnotą narodów.

 

Utwory Chopina wykonywane na dawnych instrumentach przywołują ten wymiar jego twórczości w sposób szczególny. Dlatego z wielką przyjemnością objąłem Konkurs Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Uczyniłem to, pamiętając, że to właśnie w obecnym Pałacu Prezydenckim 24 lutego 1818 roku ośmioletni wówczas Fryderyk Chopin po raz pierwszy wystąpił publicznie.

 

Gratuluję laureatom i wyróżnionym w tegorocznej, pierwszej edycji Konkursu. Myśl o tym, że dzięki Państwu ten nasz wielki narodowy skarb będzie nabierał jeszcze większego blasku, napawa mnie ogromną radością.

 

Gratuluję organizatorom Konkursu, zwłaszcza Narodowemu Instytutowi Fryderyka Chopina, który stale powiększa swoją kolekcję historycznych fortepianów, a ostatnio wzbogacił się o replikę warszawskiego fortepianu Chopina. Dziękuję za tę wspaniałą inicjatywę
i za całą Państwa pracę nad zachowaniem, badaniem i upowszechnianiem dorobku naszego wielkiego kompozytora. Mam nadzieję, że Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych na stałe wpisze się do kalendarza najważniejszych imprez kulturalnych w naszym kraju.

 

Raz jeszcze serdecznie gratuluję laureatom i pianistom wyróżnionym w Konkursie, a wszystkim Państwu życzę niezapomnianych artystycznych wrażeń podczas dzisiejszego koncertu.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List odczytał Minister Wojciech Kolarski.

Poleć znajomemu