Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 7 października 2018

List Prezydenta z okazji odsłonięcia pomnika Księdza Prałata Witolda Andrzejewskiego w Gorzowie Wielkopolskim

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości odsłonięcia pomnika

Księdza Prałata Witolda Andrzejewskiego

w Gorzowie Wielkopolskim

 

 

 

Dostojni Goście, Mieszkańcy Gorzowa, Panie i Panowie!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa, zgromadzonych na uroczystości odsłonięcia pomnika Księdza Prałata Witolda Andrzejewskiego. Bardzo się cieszę, że w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości społeczność Gorzowa Wielkopolskiego czci zasługi i pielęgnuje pamięć o zmarłym przed blisko czterema laty kapelanie „Solidarności”. Dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do powstania tego upamiętnienia. Uważam to bowiem za ważny element kształtowania tożsamości lokalnej i tradycji polskiego życia tutaj, w Lubuskiem.

 

Ksiądz Andrzejewski należał do tych wspaniałych ludzi, którzy budowali nowy polski dom na ziemiach zachodnich. Jako młody aktor krzewił kulturę narodową poprzez pracę artystyczną w miejscowym teatrze. Następnie jako kapłan pełnił posługę duchową, umacniając bliźnich w wierze chrześcijańskiej. Wreszcie, jako lider społeczny stał się jednym z przywódców ruchu niepodległościowego w regionie.

 

Zawsze dawał świadectwo prawdzie i miłości Ojczyzny. Wielokrotnie dowiódł swojej wielkiej odwagi i determinacji w zmaganiach z reżimem komunistycznym. Udzielał schronienia prześladowanym, był oparciem dla zlęknionych, a śmiałych inspirował do działania dla dobra wspólnego. To w znacznej mierze dzięki Niemu w Gorzowie intensywnie rozwijał się niezależny ruch studencki, prężnie działały struktury podziemnej „Solidarności”, kwitła wolna myśl i wolne słowo.

 

Ksiądz Prałat Witold Andrzejewski pozostanie na zawsze uosobieniem wspaniałego duszpasterza i patrioty, który całym swoim życiem służył Bogu i bliźnim, Kościołowi i wolnej Polsce. Nasz naród i suwerenne państwo zawsze będą Go pamiętać i czcić.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

 

List odczytał Doradca Prezydenta RP Cezary Kochalski.  

Poleć znajomemu