przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 5 grudnia 2015

List na uroczystości poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę cerkwi w Warszawie

Uczestnicy uroczystości

poświęcenia kamienia węgielnego

pod budowę cerkwi pw. Mądrości Bożej

w Warszawie

 
 
Wasza Świątobliwość!
Wasza Eminencjo!

Wasza Eminencjo Księże Kardynale!

Wasze Ekscelencje!

Wielebni Kapłani, Diakoni i Członkowie Klasztorów!

Szanowni Państwo!
 

Nowo powstająca cerkiew na warszawskim Ursynowie jest świadectwem żywotności i dynamizmu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego – tak w wymiarze duchowym, jak i doczesnym. Uroczysty akt poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę tej świątyni budzi radość wyznawców prawosławia, ale nie tylko. To również ważny dzień dla wszystkich, którzy znają i wysoko cenią historyczne tradycje naszej Ojczyzny. Wielonarodowa i wielowyznaniowa, otwarta i tolerancyjna Rzeczpospolita zawsze była i po dziś dzień jest wspólnym domem oraz wspólnym dobrem swoich obywateli. Jako Prezydent Rzeczypospolitej pragnę wyrazić satysfakcję, że polska Cerkiew prawosławna – wspólnota, która na przestrzeni wieków ukształtowała wiele zasłużonych dla naszego kraju osobistości – wciąż aktywnie uczestniczy w budowaniu życia społecznego w myśl zasad i wartości, na których została ufundowana nasza cywilizacja.

 

Zaszczyt, jakim jest wizyta Jego Świątobliwości Patriarchy Bartłomieja w Polsce i obecność na dzisiejszej uroczystości, a także projekt architektoniczny nowej cerkwi pod wezwaniem Mądrości Bożej – nawiązujący do świątyni Hagia Sophia w historycznej stolicy Kościoła Wschodniego – ukazują uniwersalizm chrześcijaństwa, jego moc zbliżania kultur, narodów i jednostek, moc łączenia ich więzami prawdziwego braterstwa. Święty Jan Paweł II katolicyzm i prawosławie określał mianem Kościołów siostrzanych oraz zabiegał o intensyfikację ich dialogu i współpracy. Ufam, że inicjatywy ekumeniczne obu tych wspólnot będą owocować coraz głębszą i coraz bardziej widoczną jednością chrześcijan. Współczesny świat bardzo potrzebuje jedności i przekraczania historycznych podziałów. Potrzeba nam dzisiaj przekonujących świadectw troski o dobro wspólne oraz ofiarności w krzewieniu pokoju i sprawiedliwości. Potrzeba nam większej ochrony praw rodziny oraz ponownego odkrycia wspaniałego duchowego dziedzictwa tej części świata, którą niegdyś określano jako Christianitas.

 

Proszę Waszą Świątobliwość, Waszą Eminencję, Wasze Ekscelencje oraz wszystkich zebranych o przyjęcie serdecznych gratulacji. Życzę, aby warszawska cerkiew pod wezwaniem Mądrości Bożej oraz utworzony przy niej ośrodek duszpasterski promieniowały ewangeliczną mądrością i pełną miłości otwartością. Niech przyczyniają się do coraz większej jedności naszego narodu wokół tradycji i wartości, które należą do samego rdzenia tożsamości Polski i Europy. Gorąco pozdrawiam wszystkich zgromadzonych. Szczęść Boże!

 
Andrzej Duda
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.