Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 20 października 2018

List Prezydenta na VI Konwent Morski w Szczecinie

Organizatorzy i Uczestnicy

VI Konwentu Morskiego
w Szczecinie


Szanowny Panie Przewodniczący!
Szanowny Panie Ministrze!
Szanowni Uczestnicy i Goście spotkania!

 

Cieszę się, że już po raz szósty zbiera się Konwent Morski. Państwa obecne spotkanie przypada w wyjątkowym czasie, tuż przed kulminacją narodowych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Warto przy tej okazji przypomnieć, jak ważny dla niepodległej Rzeczypospolitej był dostęp do morza. Symboliczne zaślubiny z Bałtykiem były dla naszej Ojczyzny realnym krokiem na drodze do rozwoju gospodarczego i politycznej suwerenności.

 

Dziś gospodarka morska także jest dziedziną, w którą warto i trzeba inwestować. Rybołówstwo i transport morski, sport i turystyka, odnawialne źródła energii i przemysł stoczniowy to sfery, które morzu zawdzięczają swój szczególny rozwój. Polska ma w tym względzie znakomite położenie. Dysponując ponad siedmiuset kilometrami linii brzegowej możemy rozwijać wszystkie te gałęzie i odnosić sukcesy. Obecny rząd dobrze rozumie te kwestie. Świadczą o tym plany dalszej rozbudowy terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, projekty budowy i rozbudowy portów w Gdańsku i Gdyni, wreszcie przekop Mierzei Wiślanej

i koncepcja budowy portu w Elblągu.

 

Aby dobrze wykorzystać potencjał płynący z naszego dostępu do morza, konieczne jest właściwe planowanie, śledzenie trendów panujących w gospodarce morskiej na świecie i długofalowa strategia. Dlatego tak ważne są eksperckie gremia doradcze, do których z pewnością należy Konwent Morski. Stoją dziś przed nami poważne wyzwania i ambitne cele jak odbudowa polskiego przemysłu stoczniowego czy powrót na morskie szlaki handlowe polskiej bandery, które to zagadnienia są też przedmiotem prac ekspertów Narodowej Rady Rozwoju. Życzę Państwu, by prace Konwentu przyczyniły się do realizacji tych planów.

 

Wszystkich uczestników VI Konwentu Morskiego pozdrawiam, życząc owocnych obrad.

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List został odczytany przez Zastępcę Szefa Kancelarii Prezydenta RP Pawła Muchę.

Poleć znajomemu