przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 26 października 2018

List Prezydenta z okazji odsłonięcia pomnika Pamięci Narodowej w Jarosławiu

Organizatorzy i Uczestnicy uroczystości
odsłonięcia pomnika Pamięci Narodowej
w Jarosławiu

 

 

 

 

Ekscelencje, Wszyscy Czcigodni Goście!
Mieszkańcy Jarosławia i całego Podkarpacia!
Szanowne Panie i Szanowni Panowie!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa, przybyłych do Jarosławia na uroczystość odsłonięcia pomnika Pamięci Narodowej. Z tej okazji słowa najwyższego uznania i wdzięczności kieruję do osób i przedstawicieli instytucji, które przyczyniły się do realizacji tego wyjątkowego dzieła. Dziękuję Państwu za zaangażowanie i ofiarność, nade wszystko zaś za to szczególne przywiązanie do wartości patriotycznych i tradycji narodowej, które wyróżnia mieszkańców Państwa regionu.

 

Bardzo się cieszę, że właśnie w tym czasie, kiedy świętujemy stulecie odrodzenia się niepodległej Rzeczypospolitej, tutaj, w Jarosławiu, powstał monument upamiętniający najważniejsze wydarzenia i postacie z ponadtysiącletniej historii naszej Ojczyzny. Obecny jubileusz przypomina nam bowiem dzieje zmagań o wolność w ciągu minionego wieku: od odzyskania przez nasz naród własnego suwerennego państwa, poprzez walki w jego obronie, na czele z najcięższą próbą – odparciem agresji bolszewickiej Rosji, i odbudowę Rzeczypospolitej, następnie wojnę obronną 1939 roku, epopeję Polski Podziemnej i wkład naszych rodaków na wszystkich frontach II wojny światowej, z kolei powojenny zbrojny i cywilny opór przeciw sowietyzacji, aż po pokojową rewolucję „Solidarności”, zainspirowaną przez nauczanie papieża-Polaka św. Jana Pawła II i ponowne odrodzenie się wolnej Polski.

 

Jednak ta wspaniała, heroiczna i dramatyczna historia najnowsza to zaledwie sto lat z tysiąca naszych dziejów ojczystych. Trwające obchody kierują naszą uwagę również ku dawniejszym epokom, kiedy państwo polskie powstawało, formowała się łącząca naszą wspólnotę tożsamość, rozwijała się kultura ojczysta i kształtował etos wolności – rdzeń dziedzictwa narodowego, po dziś dzień wyznaczający ramy polskości. O tym wszystkim przypominała nam również niedawna 1050. rocznica chrztu Mieszkowego. Chcę podziękować Państwu za to, że w odsłanianym dziś pomniku utrwalona zostaje pamięć całych tych długich dziejów, tak bogatych w wydarzenia przełomowe dla Polski i Europy – i tak bliskich naszym polskim sercom.

 

I wreszcie, chciałbym podkreślić, że powracając myślami do tego, co minione, składając hołd ojcom niepodległości, bohaterom walk o wolność i najwybitniejszym osobistościom w panteonie wielkich Polaków, nie myślimy tylko o przeszłości. Przeciwnie: pielęgnując pamięć, spoglądamy śmiało w przyszłość – ku wyzwaniom nadchodzących czasów. Niech wspomnienie dokonań naszych poprzedników i przodków umacnia w nas dumę i buduje wiarę we własne siły i możliwości. I niechaj inspiruje nas, współczesnych Polaków, by każdego dnia podejmować własną cząstkę odpowiedzialności za wspólne dobro, jakim jest Rzeczpospolita.

 

Z wyrazami szacunku,
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda


List odczytał prof. Andrzej Waśko, Doradca Prezydenta RP.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.