Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 6 listopada 2018

List Prezydenta do uczestników gali wręczenia nagród Strażnik Pamięci 2018

Minister Andrzej Dera odczytał list Prezydenta

Organizatorzy i Uczestnicy

gali wręczenia nagród

Strażnik Pamięci 2018

na Zamku Królewskim w Warszawie

 

Szanowni Laureaci!

Szanowni Członkowie Kapituły!

Szanowni Państwo!

 

Serdecznie pozdrawiam uczestników gali wręczenia nagrody Strażnik Pamięci 2018. Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom i nominowanym. Składam też wyrazy głębokiego uznania organizatorom, którzy już po raz szósty nagradzają wybitne osoby i instytucje, których staraniem prawda o naszej historii jest odkrywana i ma szansę zaistnieć w świadomości Polaków. Pamięć jest fundamentem tożsamości, jest skarbnicą dziejowego doświadczenia, jest wreszcie inspiracją do tego, by wspólnie budować lepszą przyszłość. Przekonujemy się o tym szczególnie w tym roku, gdy obchodzimy wielki narodowy jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym szczególnym czasie wspominamy drogę, jaką przeszli nasi przodkowie, walcząc o wolność naszej Ojczyzny, i trud, jaki włożyli w budowę suwerennej Rzeczypospolitej.

 

Zobacz także: Minister Dera wziął udział w gali wręczenia nagród Strażnik Pamięci 2018 Jesteśmy im winni pamięć i wdzięczność za to, że możemy dziś żyć w wolnej Polsce, ale w ich osobach znajdujemy też motywacje i wzory do naśladowania. Jesteśmy kontynuatorami ich dzieła, chociaż żyjemy dziś w innych czasach. Inne są okoliczności, sytuacja geopolityczna, stoją przed nami nowe wyzwania, ale jednoczy nas wciąż ten sam duch, te same cele i ta sama wspólna Ojczyzna. Dlatego powinniśmy nieustannie pielęgnować pamięć o naszej historii tak, byśmy wiedzieli, skąd przyszliśmy i dokąd zmierzamy.

 

Laureaci nagrody Strażnik Pamięci mają w tym względzie szczególne zasługi. To grono ludzi oraz instytucji, które badanie historii i jej popularyzację uznały za swoją misję. Dziś chcę Państwu za to bardzo serdecznie podziękować. To dzięki Państwu możemy odczuwać dumę z tego, że jesteśmy Polakami, możemy wierzyć w swoje możliwości i jeszcze wyżej cenić sobie skarb, jakim jest dla nas niepodległa Polska. Tytuł Strażnika Pamięci to również nagroda dla tych, którzy przywracają pamięć wszędzie tam, gdzie była ona skrzętnie wymazywana. Takich miejsc w naszej historii jest wciąż bardzo wiele. Przez dziesięciolecia zbyt wiele faktów było przemilczanych, a dobra pamięć o polskich bohaterach była zbyt często szargana. Dzisiaj wiele dramatycznych wątków i wiele przykładów bohaterstwa może wreszcie ujrzeć światło dzienne. Jesteśmy to winni przede wszystkim tym, którzy o Polskę walczyli, którzy za nią oddali swoje zdrowie i życie, którzy jej podporządkowali swoje nadzieje i plany. Ich zasługi nie mogą pozostać zapomniane, a ich los nieznany.

 

Dlatego dziękuję wszystkim, którzy angażują się w pielęgnowanie pamięci o naszej historii. Tym, którzy zajmują się jej badaniem i krzewieniem oraz tym, którzy wspierają służące temu inicjatywy. Niech nasza świadomość historyczna będzie fundamentem, na którym będziemy mogli budować pomyślność Rzeczypospolitej dla przyszłych pokoleń.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

 

List odczytał minister Andrzej Dera

Poleć znajomemu