przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 9 listopada 2018

List Prezydenta do uczestników uroczystości Narodowego Święta Niepodległości odbywających się w Puszczy Mariańskiej

  |   Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości odbywających się w Puszczy Mariańskiej. Fot. Jerzy Drabarczyk z CILP Minister Adam Kwiatkowski odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Fot. Jerzy Drabarczyk z CILP Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości odbywających się w Puszczy Mariańskiej. Fot. Jerzy Drabarczyk z CILP Minister Adam Kwiatkowski odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Fot. Jerzy Drabarczyk z CILP Uroczystości Narodowego Święta Niepodległości odbywających się w Puszczy Mariańskiej. Fot. Jerzy Drabarczyk z CILP

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości z okazji

Stulecia Odzyskania Niepodległości

w Puszczy Mariańskiej

 

 

Ekscelencjo Księże Biskupie!

Szanowni Przedstawiciele Władz Lokalnych!

Szanowni Mieszkańcy Gminy Puszcza Mariańska!

Wszyscy Czcigodni Goście!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa uczestniczących w dzisiejszej uroczystości. Szczególne słowa uznania i wdzięczności kieruję do osób oraz przedstawicieli instytucji, które przyczyniły się do realizacji budowy obelisku upamiętniającego wielką narodową rocznicę. To ważna i cenna inicjatywa, świadcząca o zaangażowaniu w tegoroczne jubileuszowe obchody. Dziękuję Państwu za przywiązanie do wartości patriotycznych i tradycji narodowej, za kultywowanie pamięci o wolnościowych dążeniach Polaków.

 

Obchodzony jubileusz przypomina nam bowiem dzieje zmagań o niepodległość w ciągu minionego wieku: od odzyskania własnego suwerennego państwa i powrotu na mapę Europy, poprzez obronę granic w 1920 i 1939 roku, fenomen Polskiego Państwa Podziemnego i walki naszych rodaków na wszystkich frontach II wojny światowej, powojenny zbrojny i cywilny opór przeciw narzuconemu komunistycznemu reżimowi, aż po pokojową rewolucję „Solidarności” i ponowne odrodzenie się wolnej Polski.

 

Cieszę się, że społeczność Puszczy Mariańskiej włączyła się w rocznicowe uroczystości upamiętniające powrót naszej Ojczyzny do rodziny niepodległych państw. Pragnąłbym, aby ten wielki jubileusz połączył nas wszystkich w radosnym świętowaniu wokół idei i wielkiego wspólnego dobra – niepodległej Rzeczypospolitej. Polski sprawiedliwej, solidarnej i uczciwej, służącej każdemu obywatelowi i każdemu dającej równe szanse.

 

O takiej Polsce marzyli i o taką Polskę walczyli wszyscy ci, których dzisiaj przywołujemy pamięcią i którym oddajemy hołd – ojcowie niepodległości, bohaterowie walki zbrojnej, wielcy polscy twórcy zasłużeni dla rozwoju naszej kultury, nauki i gospodarki, ale także zwykli Polacy. Kilka pokoleń żyjących pod zaborami, które głęboko wierzyły w wolność i odrodzenie Ojczyzny i które wielkim patriotycznym wysiłkiem urzeczywistniły marzenie o Niepodległej. Niech wspomnienie dokonań, trudu i determinacji naszych poprzedników umacnia w nas dumę i buduje wiarę we własne siły i możliwości. A wspólne świętowanie jubileuszu Stulecia Odzyskania Niepodległości niech stanie się inspiracją do pracy dla dobra i pożytku Rzeczypospolitej, do umacniania obywatelskich postaw i odpowiedzialności za Polskę.

 

Raz jeszcze gratuluję tak godnie obchodzonego Narodowego Święta Niepodległości. Wszystkich Państwa serdecznie pozdrawiam i życzę, aby dzisiejsza uroczystość przyczyniła się także do budowania jedności i pomyślnej przyszłości Państwa małej ojczyzny. 

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

 

 

List odczytał Sekretarz Stanu w KPRP Adam Kwiatkowski.  

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.