przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 8 listopada 2018

Prezydent: Energia geotermalna to jedno z najbardziej perspektywicznych źródeł

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystości z okazji 25-lecia

Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej

Geotermia Podhalańska S.A.

w Zakopanem

 

 

Szanowni Państwo!

 

Energia geotermalna to jedno z najbardziej perspektywicznych źródeł energii odnawialnej. Zasoby ciepła pozyskiwanego z wnętrza Ziemi są ogromne i praktycznie nie do wyczerpania. W coraz większym stopniu korzysta z nich wiele krajów i społeczeństw – cieszę się, że znaczące sukcesy w tej dziedzinie odnosi również Polska.

 

Dokonania Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska S.A. są tego pięknym przykładem. Z okazji jubileuszu 25-lecia Państwa działalności składam serdeczne gratulacje i wyrazy uznania wszystkim, którzy tworzą dorobek tej zasłużonej firmy. Jednocześnie dziękuję wszystkim osobom i instytucjom, które w tym regionie z zaangażowaniem urzeczywistniają wartościową ideę geotermii.

 

Państwa praca przynosi współmieszkańcom, a także przybywającym tu licznie gościom, wiele ważnych korzyści. Wykorzystanie energii zawartej w tutejszych wodach geotermalnych pozwala niemal całkowicie zaspokoić lokalne potrzeby, jeśli chodzi o centralne ogrzewanie i ciepłą wodę; przyczynia się także do rozwijania turystyki, rekreacji i balneologii. Geotermia oznacza czyste powietrze i ochronę środowiska naturalnego. Umiejętnie korzystając z własnych zasobów, Podhale pielęgnuje i pomnaża swoje unikatowe walory.

 

Trzeba szczególnie docenić to, że Geotermia Podhalańska odegrała w Polsce doniosłą rolę pioniera. Ćwierć wieku temu zaczynali Państwo od ogrzewania gospodarstw domowych we wsi Bańska Niżna – dzisiaj obsługują Państwo wiele obiektów w gminach Zakopane, Biały Dunajec, Poronin i Szaflary. Geotermia Podhalańska to pięć eksploatowanych odwiertów, specjalistyczne urządzenia o zaawansowanej technologii oraz ponad 100 kilometrów sieci ciepłowniczej. Udowadniają Państwo, że poniesione wspólnie z innymi podmiotami nakłady okazały się świetną inwestycją, odpowiadającą społecznym potrzebom, tworzącą miejsca pracy na lokalnym rynku oraz przynoszącą zyski. Zyskują także Państwa klienci, korzystający z obniżek cen ciepła. Cieszę się, że mają Państwo ambitne plany rozwoju, sięgające aż Nowego Targu oraz że dzielą się Państwo swoimi doświadczeniami z tymi, którzy w wielu miejscach Polski idą Waszymi śladami, czerpiąc pożytki z geotermii.

 

Jest dla mnie wielką radością i satysfakcją, że bliskie memu sercu Podhale może się pochlubić tak znakomitymi osiągnięciami. Ma wymowę wspaniałego symbolu to, że swój jubileusz Geotermia Podhalańska obchodzi niemal w przededniu setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Tutaj, w Zakopanem i na Podhalu, gdzie stworzony został tak wspaniały wkład w polską historię i kulturę, gdzie ustanowiona została Rzeczpospolita Zakopiańska – jeden z pierwszych zalążków odrodzonego państwa polskiego – w imponujący sposób kształtowana jest również polska przyszłość. Raz jeszcze składam Państwu gratulacje, przesyłam życzenia wszelkiej pomyślności oraz serdecznie pozdrawiam.

 

Z wyrazami szacunku,

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

List odczytał Doradca Prezydenta RP Paweł Sałek.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.