Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 17 listopada 2018

List Prezydenta do uczestników debaty „Sto lat z tysiąclecia. Drogi do niepodległej”

Minister Wojciech Kolarski odczytał list Prezydenta podczas debaty historyków pt. „Sto lat z tysiąclecia. Drogi do niepodległej”

      Organizatorzy i Uczestnicy debaty historyków
      „Sto lat z tysiąclecia. Drogi do niepodległej”
      na Zamku Królewskim w Warszawie


Dostojni Goście, Panie i Panowie!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa, przybyłych na debatę historyków „Sto lat z tysiąclecia. Drogi do niepodległej” na Zamku Królewskim w Warszawie. To dla mnie wielka radość i głęboka satysfakcja, że dwuletni cykl wieńczy spotkanie, które zgromadziło tak znakomite i różnorodne grono uczonych, znawców epoki i popularyzatorów dziejów ojczystych. Dziękuję każdemu z Państwa za przybycie, a przede wszystkim dziękuję za udział w debatach belwederskich. To dzięki Państwa wiedzy i zaangażowaniu rozmowy o drogach do Niepodległej były fascynującym doświadczeniem, za które jestem głęboko wdzięczny, a cały cykl debat spełnił swoje ważne zadanie.

 

Zobacz także: Debata historyków pt. „Sto lat z tysiąclecia. Drogi do niepodległej” Zależało mi bowiem na tym, by obchody jubileuszu stulecia odrodzenia naszej Ojczyzny nie były jedynie wspominaniem i czczeniem zasług przodków, lecz zarazem inspiracją do refleksji i działań dla nas, współczesnych Polaków. Począwszy od inauguracyjnej debaty w setną rocznicę wydania Aktu 5 listopada 1916 roku, poprzez kolejne spotkania poświęcone polityce międzynarodowej i polskim zabiegom dyplomatycznym oraz walce Legionów Józefa Piłsudskiego i innych formacji zbrojnych, a skończywszy na odbudowie własnego suwerennego państwa – analizowali Państwo wysiłki twórców i bohaterów II Rzeczypospolitej. Jednocześnie intelektualna wędrówka śladami naszych poprzedników dawała asumpt do namysłu nad fundamentami dzisiejszej wolnej Polski, nad obecnymi dążeniami, potrzebami i aspiracjami naszej wspólnoty narodowej.

 

Spoglądając wstecz na wydarzenia sprzed stu lat, podziwiając męstwo i odwagę w boju, powszechny entuzjazm i patriotyczne zaangażowanie, doceniając wspaniałe owoce pracy przodków, z całą mocą bowiem uświadamiamy sobie, jak olbrzymia odpowiedzialność spoczywa na nas, którzy – podobnie jak oni – mamy własne suwerenne państwo. Jak wtedy od nich, tak dzisiaj od nas zależy, jaka będzie Polska jutro, pojutrze, również za kolejne sto lat. Czy będzie państwem wolnym, silnym, bezpiecznym, sprawiedliwym, dostatnim. Tego pragniemy, ale przede wszystkim aby osiągnąć ten cel, musimy podejmować codzienne wysiłki, z pełną determinacją, z myślą o naszych dzieciach, wnukach i prawnukach.

 

Raz jeszcze dziękuję wszystkim Państwu, którzy swoim udziałem uświetnili cykl debat belwederskich. Jestem przekonany, że będziemy wracać do tych rozmów, zastanawiając się nad obecną i przyszłą budową struktur państwa polskiego, nad rozwojem życia gospodarczego, społecznego, kulturalnego w warunkach wolności. Ufam, że zawierająca ich zapis publikacja, która trafia w Państwa ręce, będzie cenną pamiątką tych ciekawych i istotnych dyskusji. I mam nadzieję, że również innym czytelnikom pozwoli chociaż w części odczuć tamtą niepowtarzalną atmosferę.


Z wyrazami szacunku
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Andrzej Duda

 

List odczytał minister Wojciech Kolarski.
 

Poleć znajomemu