przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 27 listopada 2018

List Prezydenta z okazji otwarcia wystawy „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”

Organizatorzy i Uczestnicy otwarcia wystawy

„Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”

na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum

w Rzymie

 

 

 

 

Magnificencjo, Eminencje, Ekscelencje!

Wszyscy Dostojni Goście, Panie i Panowie!

 

Serdecznie pozdrawiam wszystkich Państwa, zgromadzonych w siedzibie Papieskiego Uniwersytetu Urbanianum w Rzymie na uroczystym otwarciu wystawy „Rodzina Ulmów. Honorując Sprawiedliwych”. Bardzo się cieszę, że ta ekspozycja oraz dzisiejsze prelekcje przybliżą zagranicznej publiczności heroiczne i tragiczne dzieje bohaterów wystawy, a poprzez nie – historię Polski czasu ostatniej wojny.

 

Losy „Samarytanów z Markowej”, jak nazywa się Józefa i Wiktorię Ulmów, zwłaszcza zaś ich męczeńska śmierć wraz z sześciorgiem dzieci, nawet na tle całego terroru i ogromu zbrodni, jakie popełnili niemieccy okupanci na ziemiach polskich, pozostają aż po dziś dzień wstrząsające. Jednocześnie zaś pamiętamy, że Ulmowie są jednymi z setek tysięcy moich rodaków, którzy – pomimo masowych prześladowań i eksterminacji – wytrwali do końca w wierności przykazaniu miłości bliźniego i zasadzie solidarności z bliźnimi i współobywatelami, które są fundamentem chrześcijaństwa i wartościami najwyższymi dla naszej polskiej wspólnoty.

 

Polacy ratujący Żydów podczas II wojny światowej, w niewielkiej tylko części oficjalnie zaliczeni w poczet Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, to nasi bohaterowie narodowi – na równi z żołnierzami Armii Krajowej i Polskich Sił Zbrojnych, którzy walczyli zbrojnie z hitlerowską III Rzeszą. My, współcześni, w większości już nie pamiętający czasów Shoah, czcimy pamięć ich męstwa, odwagi, poświęcenia i często najwyższej ofiary, którą złożyli, niosąc pomoc innym ludziom, a poprzez to – ocalając sens człowieczeństwa, miłość bliźniego i międzyludzkie braterstwo.

 

Świadectwo rodziny Ulmów jest chlubą państwa i narodu polskiego. Ale uważamy ich za bohaterów nie tylko naszych, lecz całej ludzkości. Dlatego radością napełnia fakt, że ci Słudzy Boży mają szansę dostąpić chwały ołtarzy, zaliczeni w poczet męczenników za wiarę z okresu II wojny światowej. Jako Prezydent Rzeczypospolitej, Polak i wierzący katolik, ufam, że trwający od 15 lat proces beatyfikacyjny zakończy się pomyślnie. Jestem bowiem
głęboko przekonany zarówno o ich świętości, jak też o tym, że świat współczesny potrzebuje takich właśnie wzorców i przykładów człowieczeństwa najszlachetniejszej próby. Niechaj więc także otwierana wystawa przyczyni się do ich upowszechniania.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.