przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 29 listopada 2018

List Prezydenta z okazji uroczystości wręczenia Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia

List Prezydenta RP

Uczestnicy i Organizatorzy

uroczystości wręczenia

Nagrody „Rzeczpospolitej”

im. Jerzego Giedroycia

 

 

Szanowni Państwo!

 

Nagroda „Rzeczpospolitej” imienia Jerzego Giedroycia – tak ze względu na znakomitą postać patrona, jak też ze względu na długi poczet wybitnych laureatów – jest wyróżnieniem o wielkim prestiżu. Stanowi ona uhonorowanie bezinteresownych wysiłków na rzecz dobra publicznego, umacniania pozycji Polski w przestrzeni międzynarodowej i pogłębiania bliskości z narodami Europy Środkowo-Wschodniej. Nawiązuje zarazem do dziedzictwa dawnej Rzeczypospolitej, do jagiellońskich idei zgodnego współistnienia i współdziałania wielu nacji i wielu duchowych tradycji. Jest to Nagroda, która wnosi niezwykle cenny wkład w budowanie naszej wspólnej dobrej przyszłości.   

 

Tegoroczna uroczystość odbywa się w szczególnej chwili, zbiegając się z dziejowym jubileuszem stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Rok 1918 był przełomowy nie tylko dla Polaków. To czas upadku imperialnych potęg uciskających wiele narodów tej części Europy, czas dojrzewania i urzeczywistniania się niepodległościowych aspiracji. Umiłowanie wolności łączyło nas przez wieki. Dzisiaj przypada inna jeszcze wymowna rocznica, bo jest to data wybuchu powstania listopadowego w 1830 roku. Pamiętamy, że Sejm Rzeczypospolitej niedługo po akcie detronizacji Mikołaja I wydał wówczas odezwę do „braci Litwinów, Wołynia, Ukrainy i Podola!”, aby tworzyli „bratnie hufce” i spieszyli, „ażeby ujarzmionych ziomków wyswobodzić”. W jednej z powstańczych pieśni przedstawiona jest postać rotmistrza Dońca, który, choć z konieczności znajduje się po drugiej stronie frontu, rozumie niepodległościowe dążenia Polaków, mówiąc: „Im tak miła Wisły woda, jak nam Donu! – niech swoboda, niechaj żyje Don!”. To nasza wspólna pamięć i wspólne dziedzictwo.

 

Spełnienie dążeń do suwerenności i odrzucenie obcej dominacji w tej części Europy to wielkie, historyczne zwycięstwa naszych narodów. Niestety, ostatnio znów mamy do czynienia z eskalacją napięcia w naszym regionie. Incydent w Cieśninie Kerczeńskiej to kolejny akt militarnej przemocy ze strony Rosji i jawne naruszenie prawa międzynarodowego, służące agresywnej polityce faktów dokonanych. Polska, także w ramach wspólnego stanowiska krajów NATO, wyraża pełne poparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy. Mamy nadzieję, że w drodze rozmów uda się zapobiec destabilizacji w regionie. Potrzebna jest do tego nasza czujność, stanowczość i solidarność.

 

Tym bardziej też potrzebne jest pogłębianie więzi współpracy między państwami i narodami Europy Środkowo-Wschodniej, które łączy wspólnota historycznego losu. Właśnie do realizacji tego wielkiego zadania przyczynia się Nagroda im. Jerzego Giedroycia, właśnie tej wspaniałej idei poświęcają swoje wysiłki wszyscy laureaci. Pragnę złożyć serdeczne gratulacje tegorocznemu zdobywcy tej zaszczytnej Nagrody. Składam również wyrazy uznania wszystkim nominowanym. Dziękuję inicjatorom i organizatorom tego ogromnie wartościowego przedsięwzięcia, jakim jest Nagroda imienia twórcy „Kultury” oraz Instytutu Literackiego w Paryżu, słynnego Redaktora z Maisons-Laffitte. Proszę przyjąć serdeczne pozdrowienia i życzenia wszelkiej pomyślności.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda

 

List odczytał Tadeusz Deszkiewicz Doradca Prezydenta RP. 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.