Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 1 grudnia 2018

Kondolencje w związku ze śmiercią byłego Prezydenta USA George’a H. W. Busha [PL/ENG]

Depesza kondolencyjna Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

do Prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda J. Trumpa

w związku ze śmiercią 41. Prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a H. W. Busha

 

 

Szanowny Panie Prezydencie,

 

w imieniu własnym i Narodu Polskiego składam na Pana ręce najszczersze wyrazy smutku i ubolewania w związku ze śmiercią 41. Prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a Herberta Busha.

 

ENGLISH VERSION>>

 

Ten znamienity amerykański mąż stanu, bohaterski weteran II wojny światowej, nieustraszony wojownik okresu  zimnej wojny i honorowy obywatel mojego rodzinnego Krakowa, był zawsze wielkim przyjacielem Polski i Polaków.

 

Wszyscy w Polsce głęboko w sercach zachowujemy jego pamiętne słowa wygłoszone w lipcu 1989 przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku:

 

„Nadzieja i ciężka praca były fundamentem odrodzenia polskiej państwowości w 1918 r. Mimo wielkich przeciwności, pewność siebie i determinacja pozwoliły wtedy zamienić marzenie w rzeczywistość. […] Dziś do tych, którzy myślą, że nadzieje mogą być na trwale stłamszone, mówię: niech patrzą na Polskę! Tym, którzy uważają, że wolność może być na zawsze odebrana, mówię: niech patrzą na Polskę! Do tych, którzy myślą, że marzenia mogą być trwale stłumione, mówię: popatrzcie na Polskę”.

 

Wtedy, na początku naszej drogi do budowania w pełni suwerennej i demokratycznej Rzeczypospolitej po zrzuceniu komunistycznego jarzma, i dzisiaj, gdy w roku wielkiego jubileuszu 100. rocznicy odzyskania naszej niepodległości szczycimy się siłą polsko-amerykańskiego partnerstwa, słowa George’a Herberta Busha pozostają dla nas źródłem wielkiej inspiracji.

 

Mając w pamięci wielkie dzieła zmarłego, głęboko zasmuceni jego odejściem, łączymy się w żałobie i modlitwie z jego bliskimi i przyjaciółmi. Niech spoczywa w pokoju!

 

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 

Poleć znajomemu