przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 4 grudnia 2018

List Prezydenta z okazji Uroczystości Barbórkowej w Kopalni Soli „Kłodawa”

Organizatorzy i Uczestnicy

Uroczystości Barbórkowej

w Kopalni Soli „Kłodawa” S.A.

w Kłodawie

 

 

 

 

Szanowny Panie Prezesie!

Drodzy Górnicy i Pracownicy Kopalni!

Szanowni Państwo!

 

W dniu górniczego święta składam najserdeczniejsze gratulacje i życzenia wszystkim byłym i obecnym pracownikom Kopalni Soli „Kłodawa”. Dziękuję za codzienny trud, za troskę o pomyślność tego zakładu oraz Państwa małej ojczyzny. To Państwa profesjonalizm i zaangażowanie, a w przypadku pracowników dołowych także odwaga i szczególna staranność, leżą u podstaw sukcesów oraz międzynarodowej renomy tej największej czynnej kopalni soli w Polsce. Wyrażam nadzieję, że owej dobrej sławy będzie stale przybywać, a realizacja Państwa planów rozwojowych umocni pozycję kopalni „Kłodawa” jako jednego z wiodących przedsiębiorstw tej branży w naszej części Europy.

 

Rok 2018 przyniósł nam niezwykły jubileusz. W stulecie odrodzenia suwerennego państwa polskiego upamiętniamy nasz wielki, wspólny sukces. Świętujemy zwycięstwo, dzięki któremu naród polski oraz jego tożsamość, język, historia, kultura, nauka i sztuka odzyskały bezpieczne schronienie i odpowiednie warunki rozwoju.

 

W tę historyczną tożsamość oraz w dzieje naszych dokonań cywilizacyjnych wpisane są także wielowiekowe tradycje górnicze. Barbórka należy do najpiękniejszych polskich zwyczajów wyrażających szacunek dla ludzkiego wysiłku i jego owoców. Warto pamiętać, że etos wytrwałej, rzetelnej pracy oraz mężnej walki z potężnymi siłami przyrody zajmuje wyjątkowe miejsce w życiu mieszkańców regionów górniczych. Cieszę się, że górnośląskie tradycje barbórkowe zostały uhonorowane wpisaniem na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jestem przekonany, że zasługują one na ochronę, zachowanie i przekazanie kolejnym generacjom.

 

Ale górnictwo polskie to znacznie więcej niż bogate tradycje. To przede wszystkim wyzwania teraźniejszości i przyszłości. Przemysł wydobywczy i energetyka oparta na rodzimych pokładach węgla są i najprawdopodobniej pozostaną fundamentem bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego Polski. W tym kontekście trzeba też wskazać na inny filar naszej gospodarki, jakim jest eksploatacja bogatych polskich złóż pozostałych kopalin, czyli między innymi miedzi, srebra, metali ziem rzadkich czy właśnie soli kamiennej, nie bez powodu nazywanej kiedyś białym złotem. Z satysfakcją witam fakt, iż wydobywana w Kłodawie wysokogatunkowa sól – bogata w mikroelementy, występująca tu w kilku odmianach i znajdująca wiele różnych zastosowań – stale cieszy się uznaniem licznych nabywców. Ufam, że również w nadchodzących dekadach będzie ona solą polskiej ziemi – tak dosłownie, jak i w znaczeniu przenośnym, odnoszącym się do wzrostu gospodarczego naszego kraju.

 

Życzę Państwu satysfakcji z nowych sukcesów zawodowych, rodzinnego szczęścia i dostatku w Państwa domach, dobrego zdrowia oraz nieustającej opieki św. Barbary i św. Kingi, patronki górników solnych. Niech Państwa osiągnięcia budzą zawsze szacunek i wdzięczność społeczeństwa.

 

Na kolejny rok  – wszystkim polskim górnikom – szczęść Boże!

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda 

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.