Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 5 grudnia 2018

Życzenia dla Barbary Krafftówny

Pani

Barbara Krafftówna

 

 

 

 

 

Szanowna Pani!

 

Z okazji jubileuszu Pani urodzin, w imieniu własnym oraz Małżonki, mam zaszczyt przekazać Pani najserdeczniejsze życzenia, a także wyrazy najwyższego szacunku dla Pani wspaniałego dorobku artystycznego. Świeżo w naszej pamięci pozostaje miłe spotkanie z Panią w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie, gdzie wspólnie wzięliśmy udział w tegorocznej edycji Narodowego Czytania. 

 

Jak sama Pani wspomina, zamiłowania aktorskie objawiała Pani już od najmłodszych lat w domu rodzinnym. Pani talent rozkwitł na deskach Teatru Wybrzeże pod okiem Iwo Galla, co zaowocowało wielkimi interpretacjami w zróżnicowanym repertuarze polskim i zagranicznym. Widzowie cenili Pani grę, wyróżniającą się doskonałym warsztatem, a nade wszystko łatwością udanego zestawiania żartu i powagi. Tę szczególną umiejętność przeniosła Pani także do swoich wyśmienitych kreacji w Teatrze Telewizji. 

 

Pani role filmowe wydobywały kolejne oblicza Pani aktorskiego kunsztu. „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Kłopotliwy gość”, „Szyfry”, „Jutro premiera” to filmy różne, które łączy niezwykła umiejętność budowania przez Panią postaci bogatych wewnętrznie, wielowymiarowych. Trwałe miejsce w dziejach polskiej kinematografii zajęła Pani rola w obrazie „Jak być kochaną” Wojciecha Jerzego Hasa, gdzie zagrała Pani główną bohaterkę, Felicję, kobietę gotową poświęcić wszystko, by osiągnąć upragnione szczęście. W mistrzowski sposób stworzyła Pani kreację, która zachwyciła publiczność i krytyków w kraju i za granicą.

 

Sympatię widzów zaskarbiła sobie Pani także jako aktorka seriali telewizyjnych, dając jednocześnie wiele radości miłośnikom sceny kabaretowej. Pani niezapomniane piosenki, zwłaszcza te śpiewane w Kabarecie Starszych Panów, jak „Przeklnij mnie”, „W czasie deszczu dzieci się nudzą” czy „Zakochałam się w czwartek niechcący”, do dziś urzekają zdolnościami wokalnymi, lekkością i finezją wykonania. Chcę też wspomnieć o Pani niezliczonych rolach w słuchowiskach Polskiego Radia, również tych, które powstały z myślą o najmłodszych.

 

Przejawem szczególnego uznania dla Pani osiągnięć są liczne przyznane Pani nagrody, z których wręczona niedawno – Wielka Nagroda Festiwalu „Dwa Teatry” Sopot 2018 – świadczy o niesłabnącej atencji, jaką darzą Panią osoby ceniące wybitną sztukę aktorską. Przyczyniła się Pani ogromnie do rozwoju polskiej kultury, dlatego raz jeszcze proszę przyjąć słowa najwyższego uznania, które w imieniu Rzeczypospolitej mam zaszczyt Pani przekazać.

 

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda 

 

List przekazał jubilatce Doradca Tadeusz Deszkiewicz.

Poleć znajomemu