przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 5 grudnia 2018

Życzenia dla Barbary Krafftówny

Pani

Barbara Krafftówna

 

 

 

 

 

Szanowna Pani!

 

Z okazji jubileuszu Pani urodzin, w imieniu własnym oraz Małżonki, mam zaszczyt przekazać Pani najserdeczniejsze życzenia, a także wyrazy najwyższego szacunku dla Pani wspaniałego dorobku artystycznego. Świeżo w naszej pamięci pozostaje miłe spotkanie z Panią w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie, gdzie wspólnie wzięliśmy udział w tegorocznej edycji Narodowego Czytania. 

 

Jak sama Pani wspomina, zamiłowania aktorskie objawiała Pani już od najmłodszych lat w domu rodzinnym. Pani talent rozkwitł na deskach Teatru Wybrzeże pod okiem Iwo Galla, co zaowocowało wielkimi interpretacjami w zróżnicowanym repertuarze polskim i zagranicznym. Widzowie cenili Pani grę, wyróżniającą się doskonałym warsztatem, a nade wszystko łatwością udanego zestawiania żartu i powagi. Tę szczególną umiejętność przeniosła Pani także do swoich wyśmienitych kreacji w Teatrze Telewizji. 

 

Pani role filmowe wydobywały kolejne oblicza Pani aktorskiego kunsztu. „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Kłopotliwy gość”, „Szyfry”, „Jutro premiera” to filmy różne, które łączy niezwykła umiejętność budowania przez Panią postaci bogatych wewnętrznie, wielowymiarowych. Trwałe miejsce w dziejach polskiej kinematografii zajęła Pani rola w obrazie „Jak być kochaną” Wojciecha Jerzego Hasa, gdzie zagrała Pani główną bohaterkę, Felicję, kobietę gotową poświęcić wszystko, by osiągnąć upragnione szczęście. W mistrzowski sposób stworzyła Pani kreację, która zachwyciła publiczność i krytyków w kraju i za granicą.

 

Sympatię widzów zaskarbiła sobie Pani także jako aktorka seriali telewizyjnych, dając jednocześnie wiele radości miłośnikom sceny kabaretowej. Pani niezapomniane piosenki, zwłaszcza te śpiewane w Kabarecie Starszych Panów, jak „Przeklnij mnie”, „W czasie deszczu dzieci się nudzą” czy „Zakochałam się w czwartek niechcący”, do dziś urzekają zdolnościami wokalnymi, lekkością i finezją wykonania. Chcę też wspomnieć o Pani niezliczonych rolach w słuchowiskach Polskiego Radia, również tych, które powstały z myślą o najmłodszych.

 

Przejawem szczególnego uznania dla Pani osiągnięć są liczne przyznane Pani nagrody, z których wręczona niedawno – Wielka Nagroda Festiwalu „Dwa Teatry” Sopot 2018 – świadczy o niesłabnącej atencji, jaką darzą Panią osoby ceniące wybitną sztukę aktorską. Przyczyniła się Pani ogromnie do rozwoju polskiej kultury, dlatego raz jeszcze proszę przyjąć słowa najwyższego uznania, które w imieniu Rzeczypospolitej mam zaszczyt Pani przekazać.

 

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej 

Andrzej Duda 

 

List przekazał jubilatce Doradca Tadeusz Deszkiewicz.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.