przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 8 grudnia 2018

List z okazji odsłonięcia pomnika Stanisława i Gabriela Narutowiczów

Organizatorzy i Uczestnicy

uroczystości odsłonięcia pomnika
Stanisława i Gabriela Narutowiczów
w Rennowie na Litwie

 


 

Szanowni Państwo!

 

Z radością i wzruszeniem przyjąłem wiadomość o upamiętnieniu braci Stanisława i Gabriela Narutowiczów pomnikiem, który przedstawia ich obu w wieku chłopięcym, kiedy to gościli w Pałacu w Rennowie. Są przedstawieni tak, jak potoczyły się ich losy. Patrzą w dwóch różnych kierunkach, ale łączy ich braterstwo, którego wyrazem jest dłoń starszego z braci, Stanisława, spoczywająca na ramieniu młodszego, Gabriela. Te dwie pogodne postacie to wspaniała alegoria naszych dwóch narodów i wyraz wspólnych nadziei, jakie łączyły nas przez stulecia w braterskim związku Rzeczypospolitej Obojga Narodów i które łączą nas dziś jako przyjaciół i sąsiadów.

 

To jednak także, a może przede wszystkim, dwaj prawdziwi bohaterowie, Polski i Litwy, związani z odzyskaną przez nasze kraje przed stu laty niepodległością. Tu, w Rennowie, Stanisław, jeden z sygnatariuszy Aktu Niepodległości Litwy z 1918 roku, i Gabriel, późniejszy pierwszy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, uczyli się zapewne, jak wspierać się nawzajem i wspólnie przezwyciężać przeciwności losu, który – jak wiemy – ich nie oszczędzał, pozbawiając bardzo wcześnie ojca. Może właśnie dlatego łączyły ich tak silne więzy. Zapewne zdawali sobie sprawę, że ich relacji nic i nikt nie może popsuć ani zniszczyć.

 

W ten sam sposób myśleli o Polsce i o Litwie. Jestem przekonany, że patrząc na nas dziś, byliby dumni, że ich marzenie się spełnia, że Polska i Litwa ramię w ramię budują regionalną i europejską wspólnotę. Dziękuję władzom rejonu możejskiego oraz wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wspaniałego pomnika. Dziękuję też kierownictwu spółki ORLEN Lietuva, które wsparły jego budowę. Ze szczególną wdzięcznością i uznaniem myślę o twórcy pomnika, Panu Romualdasie Kvintasie, który w tak poruszający sposób przedstawił braci Narutowiczów. Z żalem przyjąłem wiadomość o Jego niespodziewanej śmierci w październiku tego roku. Jednocześnie dziękuję uczniowi Pana Romualdasa Kvintasa, który dokończył Jego dzieło.

 

Jesteśmy dumni z tego, że mamy w swojej historii tak wybitne postacie jak bracia Stanisław i Gabriel Narutowiczowie. Możemy brać przykład z ich postawy i uczyć się od nich, jak działać na rzecz przyjaźni, jak jednoczyć wysiłki dla zapewnienia naszym państwom bezpieczeństwa i rozwoju, jak wspólnie zabiegać o dobrą przyszłość. Wszystkich uczestników dzisiejszej uroczystości serdecznie pozdrawiam, życząc Państwu wszelkiej pomyślności.

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

List odczytał minister Wojciech Kolarski

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.